Bilgi Köşesi

Satranç Boksu

“1 numara düşünce ve 1 numara güç sporu”

Sevgili Armadillo, daha önce hiç iki farklı sporu birleştirip tek bir spor dalı oluşturmak aklınıza gelmiş miydi? Bu fantastik fikir bugünden tam 29 yıl önce 1992 yılında Fransız-Yugoslav sanatçı ve yapımcı Enki Bilal’in aklına geliyor. Çizdiği Froid Equateur(Soğuk Ekvator) isimli çizgi romanda bu fikrini tüm dünyaya sunuyor. Daha sonra çizgi romandan ilham alan Lepe Rubingh, bu fikri hayata geçirerek satranç ile boksu birleştiren sporun doğmasına neden oluyor.

Çizgi roman, iki ağır sıklet boksörün on iki raunt süren boks maçından sonra kırk beş saatlik bir satranç maçı yapma hikâyesini anlatıyor. Bu hikâyeden etkilenerek ortaya çıkarttığı yeni sporu, 2003 yılında bir arkadaşı ile birlikte Amsterdam’da gösteri maçı yaparak tanıtıyor. Tanıtımın ardından yeni spor dalına oluşan ilgiyle birlikte satranç oynamayı bilen boksörlere ulaşmak için Almanya’da araştırma yapmaya başlıyor.

Biraz zorlansa da sonunda geceleri çevrimiçi olarak internette satranç oynayan Frank Stold’u buluyor. Frank Stold, Berlin’de çevik kuvvet polisi olarak çalışırken aynı zamanda amatör kick boks yapıyor. Frank Stold’a bu sporu tanıtıp onu satranç boksu yapmaya ikna ettikten sonra birçok amatör veya profesyonel boksörle anlaşan Rubingh, turnuvalar düzenlemeye ve bu sporu uluslararası bir organizasyon yapmak için girişimlerde bulunmaya başlıyor.

Satranç boksunun dünyada yayılışını anlatmadan önce bu ilginç sporun nasıl yapıldığından bahsedelim. Yazının başındaki sözü söyleyen satranç boksu sporunun yaratıcısının dediği gibi kısaca en popüler düşünme sporu ile güç sporunun birleştiği fantastik bir spor dalıdır satranç boksu. Bu sporu yapan sporculara göre yeni oluşan sporun felsefesi, bir hayatta kalma mücadelesi olarak belirtiliyor.

Satranç boksu sporunda başarılı olmak için çok iyi boksör veya büyük usta seviyesinde satranç oynamak tek başına yetmiyor. Her iki sporda da belli bir seviyede başarılı olmak gerekiyor. Boks maçındaki aksiyon sebebiyle çok yükseklere çıkmış nabız atışlarınızla satranç masasına oturduğunuzda, sakince düşünüp satranç hamlesi yapmaktaki zorluğu hayal edebiliyor musunuz?

Bu zorlu sporun kuralları aslında sporu yapıyor olmaktan daha basit. Satranç maçı ile başlayan müsabaka boks raundu ve ardından tekrar satranca dönerek toplamda 11 raunttan oluşuyor. 6 raundu satranç, 5 raundu boks olan bu karşılaşmalar için satranç rauntlarına 4 dakika, boks rauntlarına 3 dakika veriliyor. Rauntların arasında kıyafetlerini değiştirmeleri için 1’er dakika mola verirken, her oyuncunun satrançta hamle yapmak için toplamda 12 dakikası bulunuyor.

Satranç boksunu kazanmak için ya rakibini boks ringinde nakavt edeceksin ya da satranç tahtasında mat edeceksin. Maçtan çekilenin ya da süresi dolanın kaybettiği bu karşılaşmalarda eğer satranç maçı berabere biterse kick boksta fazla puan toplayan kazanıyor. Kick boksta toplanan puanlar da eşitse eğer satrançta siyah taşlarla oynayan sporcu müsabakanın kazananı olarak ilan ediliyor. Siyah taşların kazanma sebebi ise, oyun başında hamle önceliğinin beyazda olması dolayısıyla siyahın başlangıçta dezavantajı olmasından kaynaklanıyor.

Satrançta çok iyiyim o yüzden boksta savunma yapıp satrançta yenerim diye düşünmek, ya da bunun tam tersi boksta iyiyim satrançta idare edeyim diye düşünmek sizi yanıltabilir. Çünkü yapılan maçlarda görüldüğü üzere iki sporda da başarılı olup bunu dengeli bir şekilde sahaya sürmeniz gerekiyor. Bundan dolayı profesyonel bir satranç boksörü olmak için bazı şartlar bulunuyor. Öncelikle yaşınızın 17-35 yaşları arasında olması gerekiyor. Genel sağlık durumunuzun müsabakalar için yeterli olması gerekirken, en az 50 tane amatör boks veya yakın dövüş sporu müsabakasına katılmış olmanız gerekiyor. Tüm bu özelliklere sahip olsanız bile profesyonel satranç oyuncularının sıralamasını belirlemek için kullanılan puanlama sisteminde en az 1800 E.L.O.(Uluslararası Kuvvet Derecesi) puanına sahip olmanız gerekiyor.

Yeni çıkan bu fantastik spor en büyük sıçramasını 2011 yılında, WCBO(Dünya Satranç Boksu Organizasyonu), Küresel Satranç Boksu Topluluğu, Hindistan Satranç Boksu Örgütü gibi kuruluşları kurulması ve Asya kıtasındaki gelişimi ile yaptı. Ayrıca Amerika’da 2011 yılında USA Chessboxing kurulmuş ve bu gelişmenin ardından İtalya’da Satranç Boksu Federasyonu’nun kurulması ile birlikte Avrupa’da yayılması artmıştır.

Dünya üzerinde hızlı bir şekilde yayılan satranç boksu, düzenlenen organizasyonların kaliteli olması ve kendi dalında başarılı boksörlerin, bu yeni spora destek verdiklerini açıklayıp burada müsabakaya çıkmaya başlaması ile çok büyümeye başladı. Günümüzde yirmi beş ülkede Satranç Boksu Federasyonu kuruldu ve bu sayı her geçen gün yenisinin kurulmasıyla artış gösteriyor.

Tüm dünyada yaklaşık yirmi bin sporcuya ulaşan bu spor dalı ülkemize ilk defa 2019 yılının mart ayında tanıtım turnuvası düzenlenmesi ile gelmiş oldu. Bu turnuvanın ardından aynı yıl içinde ağustos ayında 250 sporcunun katıldığı Türkiye Satranç Boksu Şampiyonası düzenlendi. Bu turnuvada derece yapan sporcularımız ise Dünya Şampiyonasına katıldı.

Milli Satranç Boksu takımımız, katıldıkları ilk Dünya Şampiyonasında çok büyük başarılar elde ettiler. 18 kişilik ekipten 16 Milli sporcumuz derece alarak Türkiye’ye geri döndü. 2019 yılındaki bu başarının ardından ülkemizde satranç boksunun bilinirliği artarken aynı oranda sporcu sayısı da yükselmiş oldu. Sizler de kendinizin beyin ve kas gücüne güveniyorsanız eğer oldukça yeni olan satranç boksu sporuna katılım sağlayıp kendinizi deneyebilirsiniz.   

Daha Fazla İçerik İçin:

http://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz