Bilgi Köşesi

Witold Pilecki

Tanınmayan Bir Savaş Kahramanı

Nazi vahşetini kanıtlamak için girdiği Auschwitz kampında 3 yıla yakın tutsak kalan Polonyalı Witold Pilecki ‘ye değineceğiz bugün. Onun mücadelesini büyük bir saygıyla anacak, ismini bilmeyenlere duyuracağız.
O bir direnişçi, karşı koyucu ve aynı zamanda girenin içinden ancak ölümle çıktığı bu kampa gönüllü dâhil olacak kadar da cesur. Aklınızda sorular var değil mi?
“Neden bu kampa girdi, amacı neydi, neleri başardı ve sonu ne oldu?”

Gelin cevaplayalım bunları tek tek.
Onun tek amacı Nazilerin yaptığı vahşeti halka kanıtlamak ve buna bir son vermekti şüphesiz. Bu amaç doğrultusunda sayısız girişimde bulundu Pilecki. Direniş örgütü kurdu, başkanlığını yaptı. Polonya Hükümetin’den aldığı sayısız uyarıya rağmen geri çekilmedi, tersine hep bir hırs içindeydi. Bu vahşet sona erdirilmeliydi ve birileri bu iş için adım atmalıydı. Pilecki bunun bilincinde olarak düşünmeden atılmıştı bu işe, sonunu önemsemeden…

Ve bunun için vahşet kelimesinin sembolü haline gelen Auschwitz kampına gönüllü olarak, kaçak yollarla girdi. Bu kamptan biraz bahsetmek gerek aslında. Gerek çünkü asıl o zaman Pilecki’nin deli cesaretinin ne denli büyük olduğunun farkına varabiliriz. Bu kamp Nazi Almanyası tarafından kurulmuş en büyük toplama kaplarından biridir. Zorunlu çalışma, sistematik katliam ve imha kampı olarak da nitelendirilmiştir.

Bu kampa 1,5 milyon insanın yerleştirildiği bilinmekte ve bunların 1 milyonu Yahudi olmak üzere 1,1 milyon kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor. Yaklaşık 900.000 kişi kampa geldikleri ilk anda gaz odalarına gönderilmiş ya da vurularak öldürülmüştür. Geri kalanları ise hastalık, yetersiz beslenme, kötü muamele ve tıbbi deneylerden dolayı yaşamını yitirmiştir. Buradaki mahkûmlar günde 10 saat çalıştırılıp, ceset toplama, ceset yakma, saç kesme vb. işlere kadar birçok iş yapıyorlardı.

Bu kamp insanları sadece fiziksel değil ruhsal açıdan da etkiliyor ve belki de en kötü işkenceyi bu yönde yapıyordu. Pilecki’nin buraya gönüllü olarak girdiğini düşünürsek eğer cesaretinin ne raddede olduğunu tahmin etmek hiç de zor olmuyor. O, başına gelecekleri biliyordu, onlarca masum insanın başına gelenleri kanıtlamak için girmemiş miydi? O halde o, başından sonuna kadar olacakları biliyordu tabiki de.
Askeri yeteneklerini bu kampa dâhil olduğunda kullanmaktan geri kalmayan Pilecki, kampta bulduğu araç gereçlerle bir radyo düzeneği kurup iki yıl boyunca olan biteni Batı’ya duyurmaya çalışmıştır. Bunun yanı sıra küçük kağıtlara kamp hakkında yazdıklarını yine bir şekilde halka ulaştırmayı başarmış, sonunda çaldığı Nazi belgeleriyle birlikte kamptan kaçmıştır. O gerçekten zamanının askerlerine göre çok cesur biriydi, öyle ki onun bu direnişi bir başkaldırı niteliğindeydi. Fakat kaçtıktan sonra Polonya Başkanı tarafından MI6 ajanı olarak suçlanmış ve mahkememde yargılanmıştır ve sonunda SSCB tarafından casus damgası alıp idam ettirilmiştir.

Bugün hâlâ cesedi hakkında bir bilgi sahibi değiliz çünkü onlarca cesetle bir gömülmüştür Pilecki; fakat günümüzde kızından alınan DNA örnekleri sayesinde araştırmalara başlanmıştır. Direnişi, amacı ve isteklerinin önemi çok sonradan anlaşılan Pilecki 1990 yılında “Beyaz Kartal” Nişanı ile onurlandırıldı. Ülkemizde hayatı, TRT Belgesel kanalına konu olmuş ve başarılarından yitirdiği ailesine kadar hakkında detaylı bilgi verilmiştir.
Eğer ilginizi çektiyse Pilecki bunu görsellikle desteklemek ve daha detaylı bir hakimiyet kurmak için belgeseli izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Devrim niteliğinde ün salmış Witold Pilecki bugün hâlâ başarısından ve yaptıklarından çokça söz ettiriyor. Büyük savaş kahramanlarından birisi olan Pilecki’nin infazından önce ağzından yalnızca üç kelime dökülmüştü: “Yaşasın Özgür Polonya!”

Hangi vatansever ülkesini korumak istemez ki?

Ne diyordu Edward Abbey:

“Bir vatansever her zaman ülkesini hükümetine karşı korumaya hazır olmalıdır.”

http://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Tavsiye edilen diğer yazımız:

No Responses

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz