Dizi Yorumları

Bodyguard

Bodyguard’ı yalnızca bir polisiye dizisi olarak adlandırmak onu çekenlere hakaret olacaktır. Bodyguard çok daha fazlası. Cüretkar bir şekilde bizlere devletlerin içyüzünü gösteren ve görmek isteyene harika mesajlar veren ince düşünülmüş bir televizyon harikası. Evet böyle tanımlarsak yönetmenin ve oyuncuların gözünde biraz daha çekilebilir olabiliriz. Zira söylediklerimiz abartı değil aksine gerçeği ifade etme çabası.

Başrolümüz David Budd bir kahramanlık göstererek İç İşleri Bakanının baş koruması olmaya hak kazanıyor. Ve kısa hikayemiz böylece başlıyor. 6 bölüm olan dizimizin ilk bölümü David’in kahramanlığını işliyor. Hiçbir detay vermek istemiyoruz çünkü o kadar güzel ve sürükleyici bir ilk bölüm ki tüm tadını alın istiyoruz. Zaten diziye başlayıp da yarıda bırakma ihtimalinizi çok düşük görüyoruz. Kahramanımızın psikolojik olarak sağlığı pek yerinde değil. Çünkü geçmişte Afganistan’da görevliymiş. Amerikan ve İngiliz askerlerinin doğuya gidip geldiklerinde çok sık psikolojik tedaviye başvurduğunu biliyoruz. Vietnam, Afganistan ve Irak bunun en bilinen örnekleri. David Budd da bu isimlerden birisi fakat tedavi almayı reddettiği için yaşamı da evliliği de sallantıda.

Fakat buna rağmen görevinde oldukça başarılı bir bodyguard. Jest ve mimikleri ile diziyi oyunculuk anlamında tek başına sırtlayan ünlü aktör Richard Madden tarafından canlandırılan David Budd karakteri soğuk mizacıyla izleyen herkesi kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Zekası yüzünden okunan, müthiş dikkatli ve adanmış bir şekilde görevini sürdürürken terör saldırısı ihbarı gelmesi her şeyi değiştiriyor. Üst düzey önlemler, her an kontroller ve İç İşleri Bakanına oldukça yakın (!) bir koruma prosedürü uygulanmaya başlıyor. Fakat ne kadar başarılı oluyor? Bunu izleyince göreceksiniz.

İslamafobiye yine rastlıyoruz zira saldırması beklenenler radikal Müslümanlar. Batılıların silahlandırdığı, yerinden yurdundan ettiği ve yer yer eğittiği Müslümanlar. Sonuçta savaş ve terör olmazsa ne silah satılır ne de diğer ekonomik gelirler kasaları doldurur değil mi?

Spoiler vermemek için bu kısmı çok uzun tutmak istemiyoruz zira o kadar kaliteli ve sürükleyici bir dizi ki sizi alacağınız zevkin bir zerresinden dahi mahrum etmek bizi üzer. İzlerken kurumlar arası rekabete dikkat etmenizi şiddetle öneriyoruz. Zira bir devletin birlik ve beraberlik içinde tek vücut mücadele etmesi gerekirken içeride dönen dolapları iyi takip edin. O masada oturanların kaçının ülke umrunda iyi düşünün. Koltuğa oturmayı başarmış siyasetçilerin halkı mı yoksa koltuğunu ve cüzdanını mı düşündüğünü iyi tahlil edin. Zira dizide mahalle yanmışken saçını taramaya çalışan birçok bürokrat görmemiz hiç ama hiç tesadüf değil.

Spoiler İçerir

ABD Başkanı Kennedy’nin öldürüldüğünü buluyorsunuz değil mi?

Gariptir hala faili hala “meçhul”.

Yazılan çizilen birçok iddia var ve bunların arasında en ciddi olanlarından birisinde Kennedy’nin ABD derin devleti ve CIA işbirliği ile öldürüldüğü söyleniyor. Kulağa ürkütücü gelse de evet bir devletin seçilmiş başkanı aynı devletin istihbarat merkezi tarafından öldürülebiliyor günümüzde.

Lavanta’nın suikast ile öldürülmesinden sonra aklıma direkt Kennedy suikastı geldi. Zira devlet içinde Lavanta’ya karşı olan başkaldırı dehşet bir son ile bitti. Kennedy’e de devlet içinde karşı bir güruh vardı. Nitekim Kennedy klâsik Amerikan dış politikasından bağımsız bir politika yürütüyor ve büyük planları olan “aileler” tarafından tehdit unsuru olarak algılanıyordu. Sonrasında ise Kennedy ortadan kaldırıldı. Yani Lavanta ile kaderleri aynı. Bir diğer yandan Lavanta’nın oldukça saldırgan, Kennedy’nin ise aksine oldukça pasifist olması da ilginç bir tezatlık.

Bu bakımdan diziyi çok önemsiyorum. Bize devletin içerisindeki kollar farklı fikirlere sahip olursa sonu nerelere gidebilir onu gösteriyor. Tarih okurken genellikle komploya karışır suikastlar ve gerekli etkiyi yaratmaz. Kennedy örneğinde olduğu gibi. Ama Bodyguard’ı izledikten sonra yaşanabilecek olayların potansiyelini görüyor ve geçmişi daha iyi anlama fırsatı yakalıyorsunuz. Ve tabi geleceği daha iyi analiz etme.

Ve bir de bilgi, dizi İngiltere’de geçiyor ama benzer komplolar her ülkede istisnasız bir şekilde görülüyor. Sadece bizler göremiyoruz.

Daha Fazla İçerik İçin:

http://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

No Responses

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz