Film Yorumları

Gemini Man

İsim: Gemini Man (İkizler Projesi)

Yönetmen:  Ang Lee

Oyuncular: Will Smith, Mary Elizabeth Winstead, Clive Owen

IMDb: 5.7

Süre: 1 saat 57 dakika

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu 

Bilimkurgu ve aksiyon birleşmiş, başrole Will Smith gelmiş ve ortaya Gemini Man çıkmış. Olmuş mu peki? Aslında pek de olmamış. Ya da şöyle söylemek gerek filmden ne bekliyorsunuz? Vakit geçirmelik, iki saatlik bir keyif olarak görüyorsanız işinize yarayacaktır. Fakat zihinlere kazınacak ve mıh gibi kitlenerek izleyeceğiniz bir film arıyorsanız bu film, o film değil. Kısaca konumuzdan bahsedelim, sonrasında da her zaman olduğu gibi film hakkında bilgi verelim.

Filmimiz, hükümetten kaçarken kendisinden çok daha genç klonu tarafından hedef alınan bir suikastçının hikayesini anlatıyor. Devlete çalışan bu suikastçımız tahmin edeceğiniz üzere Will Smith. Artık bu hayattan yorulan, geceleri kabuslar görerek uyanan ve insan öldürmeyi bırakmak isteyen karakterimiz emekli olmak istiyor. Fakat devletin böylesine kılcal damarları kafanıza göre girip çıkabileceğiniz yerler değildir. Bu genel geçer bilgiyi onaylarcasına devletin derinleri, kahramanımızın peşine onun klonunu takar. Neden onun klonu? Çünkü o en iyisidir ve onu durdurabilecek tek kişi yine “kendisidir”. Bu sayede Will Smith’i iki farklı rolde görüyoruz diyebiliriz. Birisi 53 yaşındaki emekli suikastçı, diğeri ise onun klonu olan ve onu öldürmekle görevlendirilmiş 20’li yaşlarda suikastçı. Yapımcı Jerry Bruckheimer bu durumu şöyle dile getiriyor:

Kendisinin 30 yaş genç haline bakan Will’e bakıyorsunuz. İzleyici için olağanüstü bir deneyim.” Will Smith de klonunu gördüğünde oldukça şaşırdığını ve üst düzey bir performans sergilendiğini söylemiştir.

Film görselliği konusunda alkış toplasa da senaryosunun basit ve sıradan olduğuna dair oldukça sert eleştiriler almıştır. Buna Will Smith’in düşüşte olan kariyeri ve yönetmen Ang Lee’nin 2012’de çektiği Pi’nin Yaşamı’ndan sonra kayda değer bir yapım ortaya koyamaması da eklenince eleştirmenler adeta “coşmuştu”. Hatta döneminin en kötü filmi olduğuna dair yorumlar dahi yapılmıştı. Senaryonun basit ve sıradan olduğuna katılmakla beraber “en kötü film” diyebileceğimiz bir yapım olduğunu da düşünmüyoruz. Çünkü yarım saat katlanılamayacak filmler varken Gemini Man size gayet akıcı bir seyir sunuyor. Bu kadar sert eleştirilerin nedeni bizce beklentinin ta kendisidir. Will Smith’in 2000’li yılların sonunda neredeyse hepsi kült olan performansları varken, Ang Lee daha önce iki kez Oscar almışken insanların karşısına daha iyi bir şey çıkmasını beklemesi gayet doğal.

Filmin mazisi de aslında oldukça eskiye dayanıyor. İlk olarak 1997 yılında Darren Lemke tarafından tasarlanmıştı fakat bir türlü çekilemedi. Birçok yönetmen, birçok aktör daha sonra bu iş için birleşse de filmi çekmek Ang Lee ve Will Smith’e nasip oldu. Will Smith’ten önce film için düşünülen başroller de hayli sağlam isimlerdi: Harrison Ford, Mel Gibson, Sean Connery… Çok beklenilen bu filmin gişede zarar etmesini ise ister yapımcıların beceriksizliğine yorun isterseniz kaderin cilvesine. Yorum sizin.

Yazımızı Japon yönetmen Akira Kurosawa’nın iyi bir tespitiyle bitirelim:

”İyi bir yönetmen, iyi bir senaryo ile bir başyapıt üretebilir; aynı senaryo ile vasat bir yönetmen, ancak sıradan bir film yapabilir. fakat kötü bir senaryo ile çok iyi bir yönetmen bile iyi bir film yapamaz.”

Daha Fazla İçerik İçin:

http://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz