Film Yorumları

Jagten

İsim : Jagten (Onur Savaşı)

Yönetmen: Thomas Vinterberg

Başroller: Mads Mikkelsen

Tür: Dram

Süre: 1 saat 55 dakika

IMDB: 8.3/10

Filmi izledik ve yüreğimizde açılmadık yara kalmadı. Ana olay başladıktan sonra izlediğimiz her dakikada içimizden bir parça koparan Jagten dram temasının hakkını kesinlikle veriyor. Danimarka sinemasından bizi karşılayan film tam anlamıyla bıçak sırtı bir konuyu ele alıyor, bir ekleme de yapalım İskandinav coğrafyasında böyle bir konudan bahsetmenin çok vurucu olduğunu tahmin ediyoruz. Konuyu merak ettiğinizin farkındayız, hemen söyleyelim: kreşte çalışan Lucas’ın (Mads Mikkelsen) çocuklardan birinin taciz iması yüzünden talihsizlikler kuşağının ortasına düşüşünü anlatıyor film.

Lucas’ın yaşamı bir çocuğun yalanıyla alt üst oluyor. Bu yalan öyle zehirli bir ok ki, zehir yavaş yavaş tüm sosyal statüsünü yerle bir ediyor. Sadece işini kaybetmekle kalmayan Lucas, zar zor iyileşmeye başlayan özel yaşamında da bu asılsız olay yüzünden bir bataklığa saplanıyor.

Filmde beğenmediğimiz ve eksik bulduğumuz iki yön var fakat onlara gelmeden önce neden bu kadar etkilendiğimizden ve filmin iletilerinden konuşalım. Film iki ana karakter üzerinde şekilleniyor: küçük kızımız Klara ve sevecen Lucas. Açıkçası başlarda Klara’yı sevsek de Lucas’ın başına gelenlerden sonra kendisinden nefret eder hale geldik. Sanırsak sizin de sevmeyeceğiniz nadir çocuk karakterlerden biri olacak. Klara başka bir yerde gördüğü müstehcen görüntüyü, kendine yakın hissettiği Lucas’ın üzerine yıkıyor. Klara’nın söylediği bu yalan maalesef büyük bir varsayımın altında eziliyor: Çocuklar yalan söylemez.

Nitekim görüyoruz ki bu varsayım ne yazık ki her zaman doğru olmuyor. Ancak pedagojik açıdan bakıldığında özellikle de taciz gibi yüz kızartıcı bir davranışta çocuk beyanının yasal doğruluğunun yüksek olduğu bir gerçek. Dolayısıyla Lucas adeta bir mengenenin içine sıkışıyor. Kreşin yöneticisi olarak niteleyebileceğimiz Grethe, ilk başta bu utanç verici duruma mantıklı bir yaklaşım sergilemeye çalışsa da, kreşe gelen pedagogun Klara’yı sorgulaması sırasında duyduklarından sonra doğal olarak Lucas’ı taciz ile suçluyor ve ardından durum yerel polise bildiriliyor.

Kreşteki diğer ebeveynlere de ulaşan bu durum ardından Lucas’ın eski eşine kadar varıyor. Beklendiği üzere eski eşi ve oğlu da bu durumdan etkileniyorlar. O günden sonra Danimarka’nın küçük bir kasabasında yaşayan Lucas için hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Yeni edindiği kız arkadaşı dahi ondan şüphe duyunca yolları ayrılıyor. Komşularının yüzüne bakamayan Lucas, en yakın arkadaşını (aynı zamanda çocukluk arkadaşı)kaybediyor. Kasaba marketinden bile alışveriş yapmasına izin verilmeyen Lucas’a vurulan yafta oğluna da yansıyor. Hem kendi yaşantısı hem de oğlunun yaşantısı mahvolan Lucas’ın yerinde başkası olsa eminiz ki intiharı bile düşünürdü.

Tüm bu karanlığın içindeki tek ışık ise inancını kaybetmeyen Bruun’du. En baştan beri  Bruun’un Lucas’a verdiği destek belki de onu yaşama bağlayan tek şeydi. Kasaba halkının nefretle davrandığı, çok sevdiği köpeğini öldürdükleri Lucas’a gönülden üzülsek de empati kuracak olursak çoğumuz çocuk tacizi suçlamasıyla lekelenmiş birinin masum olabileceğini aklımıza getirmeyiz. Oysa filmde masum olduğunu bildiğimiz için tüm merhametimizle ona sahip çıkmak istiyoruz.

Filmdeki en üzücü sahnelerden biri olan marketten dövülerek atıldıktan sonra sokakta yürümeye çalıştığı sahne eminiz ki bir kısmınızın gözlerini yaşartacak. Bu film, tamamen karakter ve hikaye odaklı olduğundan yüksek bir temposu olmadığını söylemeye gerek yok bizce. Lucas’ın biçareliğini adeta hücrelerinizde hissettiğiniz bu yapımın bize göre tek kusuru sonuydu. Böyle bir hikayenin sonu güzel bitse de olay akışını baltalıyordu çünkü sonu tamamen nötrdü ve filmin dramatizminden payını almamıştı ve gerçekçilikten uzaktı. Daha fazla söze gerek yok, eğer duygularınızı bastırabilirseniz kalkın ve bu trajik hikayeye ortak olun.

http://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube videolarımız için:

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz