Film Yorumları

Operation Finale

İsim: Operation Finale

Yönetmen:  Chris Weitz

Oyuncular: Oscar Isaac, Ben Kingsley, Mélanie Laurent

IMDb: 6.6

Süre: 2 saat 3 dakika

Tür: Dram, Tarih

“Savaşın sonunda Hitler, Himmler ve Göring intihar ederek adaletten kurtulmuş oldular. Yahudi soykırımının hayatta kalan tek fikir babası ise ortadan kayboldu ve Nürnberg’de yargılanmadı. On yıl sonra çoğu kişi SS “Yahudi İşleri Bürosu” Başkanı’nın akıbetini merak etmez oldu, yani Adolf Eichmann’ın.”

Film yukarıdaki cümlelerle başlıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda Berlin düştükten sonra birçok önemli Nazi yurtdışına kaçtı ve bunlardan büyük çoğunluğu genellikle Güney Amerika’yı tercih etti. Onlar kaçarken henüz çiçeği burnunda bir devlet olan İsrail’in ajanları da peşlerinden gidiyordu. Kimini yakalayıp infaz ettiler, kimini adalet önüne çıkardılar, kiminin ise izini hiçbir zaman bulamadılar. Filmimizde ise savaş sonrası izini kaybettirmiş olan Holokost’un baş mimarlarından birisi olan Adolf Eichmann konu ediliyor. Farklı bir kimlikle Arjantin’de yaşayan ve yeni bir hayat kurmaya çalışman Eichmann’ın konum bilgisi tesadüfi bir şekilde İsrail İstihbaratının eline geçiyor. Başlangıçta Mossad tereddüt etse de sonrasında Eichmann’ı yakalayıp adalet önüne çıkarmak konusunda anlaşıyorlar. Bu operasyon süreci ve Eichmann’ın akıbeti film boyunca bizlere sunuluyor.

Benim gibi istihbarata, savaşlara, Nazilere ve operasyonlara meraklı biriyseniz böyle bir film sizi anında çekecektir. Beni cezbeden iki unsur daha vardı onları da belirtmek istiyorum. Bunlardan birisi olayın gerçek bir hikaye oluşu. Bahsi geçen dönemler üzerine çokça okuma yaptığım için görsel olarak olayları izlemek oldukça keyif verici oluyor. Size de mutlaka tavsiye ederim. Diğer bir unsur ise enfes oyuncu kadrosu. Öncelikle Adolf Eichmann’ı bir efsane olan Ben Kingsley canlandırıyor. Çok iyi bir oyunculuk çıkardığını düşünüyorum, mağrur bir Nazi’yi çok iyi yansıtmış. Bu operasyonda İsrail istihbaratının kilit ismi olan Peter Malkin karakterine ise Oscar Isaac can veriyor. Ve bir de Melanie Laurent var… Soysuzlar Çetesi filminden bu yana güzelliği ve duruluğu zihinlere zamkla tutunan bir isim. Şimdi gelelim benim için en önemli ve beni filme çeken en önemli isme: Lior Raz. Evet çok büyük bir oyuncu değil belki ama Fauda isimli dizideki rolüyle kendisini çok sevmiştim. Ve filmde de görünce beni çok cezbetti. Filmin oyunculuklar kapsamında kesinlikle başarılı bir iş çıkardığını söylemeliyim. Fakat diğer tüm unsurlar maalesef ki oyuncuların kalitesine yetişememiş.

Neden böyle dedim? Çünkü iyi bir konuya rağmen işleyiş oldukça durağan. Çok ağır akan bir film ve eğer gerçekten çok ilgili değilseniz tek seferde bitirmeniz biraz zor. Operasyon sahnesi, kaçış sahneleri ve olası çatışma sahneleri muadillerinin çok altında kalmış. Neredeyse hiç adrenalin salgılamıyorsunuz. Biraz daha hareketli ve aksiyonu bol sahneler çıkarabilselermiş kesinlikle çok daha dikkate değer bir yapım olabilirmiş. Açıkçası ben, en önemli Nazilerden birisi yakalanırken biraz daha gerilmek isterdim.

Böyle bir film yapılınca akla direk olarak şu soru geliyor: Propaganda var mı? Şu soruyla karşılık veriyorum: Olmaz mı? Bunu bir ölçüde normal karşılıyorum çünkü Yahudiler gerçekten de dünya tarihinin en çok çile çekmiş topluluğu. Kaba bir tarih okumasıyla bile bu kanıya rahatlıkla varabilirsiniz. Holokost katliamı da üzücü bir zirve oldu Yahudiler için. Buraya kadar hemfikiriz. Fakat Eichmann’ı yakalayan bir timin ona bir fiske dahi vurmaması bana biraz garip geldi. İsrail istihbaratı biraz duygusal, insani ve hak-hukuk peşinde bir oluşum gibi gösterilmiş. Tarih pek de öyle olmadıklarını şeffaflıkla gösteriyor.

Sonuç olarak, güçlü konu fakat basit senaryo olarak özetleyebiliriz. Eğer dönem filmi seviyorsanız izleyin, tarih seviyorsanız izleyin, belgeselvari yapımlardan hoşlanıyorsanız izleyin. İzleyin ama beklentinizi asla büyütmeyin. Çünkü bittikten sonra ağzınızda yavan bir tat kalacak.

Daha Fazla İçerik İçin:

http://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

No Responses

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz