Film Yorumları

Sleepers

İsim: Sleepers ( Kardeş Gibiydiler)

Yönetmen: Barry Levinson

Başrol: Kevin Bacon, Billy Crudup ,Robert De Niro , Dustin Hoffman ,Brad Pitt

IMDb: 7.6

Süre: 2 saat 20 dakika

Tür: Dram, Gerilim

Robert De Niro, Dustin Hoffman, Brad Pitt ve dahasından oluşan enfes bir oyuncu grubu,
Barry Levinson gibi usta bir yönetmen,
Çarpıcı bir konu ve ortaya çıkan efsane bir film.

Sleepers, 1995 yılında yayımlanan ve Lorenzo Carcaterra tarafından yazılan aynı isimli romandan uyarlanarak hemen ertesi sene 1996 yılında vizyona girmiştir. 1960’lı yıllarda Manhattan’a bağlı renkli bir bölge olan Hell’s Kitchen’da yaşayan dört arkadaşın hüzünlü hikayesini konu edinen bir dramatik suç-gerilim filmidir.

Henüz çocuk yaşta olan bu dörtlü birbirlerine et ve kemik gibi bağlıdırlar. Çünkü evlerinde huzur yoktur, daima şiddet vardır ve bu çocuklar huzuru sokaklarda bulmaktadırlar. Bazen çalıp çırparak karınlarını doyuruyor bazen ise türlü eşek şakaları ile mahalleliyi canından bezdiriyorlardır. Bir gün yine hırsızlıkla karışık bir şaka yaparken duvara toslayan grubumuz hapishaneye düşer. Ve bu hapishanede yaşadıkları henüz çocuk yaşta büyümelerine neden olur. Çünkü ne yazık ki dünyamız ahlaksız, onursuz ve vicdansız insanlarla doludur. Hapishanenin gardiyanları da tıpkı böyle insanlardır ve 4 yakın dostu döverler, cinsel istismarda bulunurlar, onları alaya alırlar, kısaca hayatı zindan ederler. Fakat aradan yıllar geçtikten sonra bu çocuklar o gardiyanlardan intikam alma fırsatını ele geçirirler. Adalet şimdi tecelli etmiştir ve kader bu kez infaz sehpasının başına gardiyanları oturtmuştur.

Konumuz kabaca bundan ibaret. Bu arada, filmin konusu size bir şey hatırlattı mı?

Suskunlar dediğinizi duyar gibiyim. Evet, bir zamanların en etkili dizilerinden olan Suskunlar bu filmden esinlenilerek çekilmiştir. Yani eğer iyi bir Suskunlar izleyicisi iseniz, hayatınızın filmlerinden biriyle karşılaşmış olabilirsiniz.

Hapishaneye düşen çocukların Monte Kristo Kontu’nu okuması, ataerkil düzene bir tepki konması ve üst düzey oyuncuları aynı pota altında eritmeyi başarması nedeniyle film genellikle eleştirmenlerden olumlu dönütler almıştır. Biz de filmi beğendik fakat bize göre olumsuz olan bazı yönlerini belirtmeden de geçmek istemiyoruz. Mesela, filmin ilk bölümü oldukça akıcıyken ikinci bölümü bir o kadar durağandı. Özellikle ikinci bölümün başlangıcı sıkıcıydı dahi diyebilirim. Geçiş de pek iyi değildi. Daha iyi bir bağlantı ve ikinci bölüme geçerken daha hareketli/sürükleyici bir senaryo olsa film çok daha iyi yerlere gidebilirdi. İşin teknik boyutları dışında IMDb puanının 7.6’te kalmasında filmin ikinci bölümü büyük rol oynuyor diye düşünüyorum.

Filmin bir romandan uyarlama olduğunu söylemiştik. Yazar, Lorenzo Carcaterra bu hikâyenin gerçek bir hikâye olduğunu ve isimleri değiştirerek yazdığını üzerine basa basa tekrar etmiştir. Fakat bölge mahkemeleri ve ıslahevleri yaptıkları açıklamalarda kendi bünyelerinde böyle bir olayın hiçbir zaman gerçekleşmediğini açıklamışlardır. Hoş, “evet bizim gardiyanlarımız çocuklara tecavüz etti” gibi bir açıklama yapabilirler miydi büyük bir soru işareti. Ayrıca direkt olarak birilerini işaret etmese de bu hikayeler gerçek. Dünyanın farklı coğrafyalarında öylesine içler acısı olaylar yaşanıyor ki kendi insanlığımızı sorgulamak durumunda kalıyoruz. Çok uzağa gitmeyelim, kendi ülkemiz ne yazık ki bu konuda zirveye oynuyor. Gün aşırı öldürülen kadınlar, istismara uğrayan çocuklar ve dahası. Umarım hayat ilerleyen yıllarda biraz daha yaşanabilir bir hal alır ve insan, “insan” olduğunu hatırlayarak kendine çekidüzen verir.

Gerçekliği tartışılsa da yer yer akmasa da Sleepers tokat gibi bir film. Pembe panjurlarımızı kaldırıp gerçekliğe ulaşmamıza neden olan bir yapım. Ve yalnız da değil bu alanda, geçenlerde incelediğimiz Spotlight filmi de buna benzer bir konuya sahipti. Ve onun gerçekliği kabul edilmişti…
Keyifli seyirler demek isterdik fakat seyriniz oldukça keyifsiz olacak.
Küfredecek, ağlayacak ve hayrete düşeceksiniz.
Dünyamıza hoşgeldiniz.

Daha Fazla İçerik İçin:

http://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz