Film Yorumları

Tenet

İsim: Tenet

Yönetmen: Christopher Nolan

Başrol: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki

Imdb: 7.5

Süre: 2 saat 30 dakika

Tür: Aksiyon, Gerilim, Bilim -Kurgu

Zamana hükmetmek, onu parmaklarında bir kukla gibi oynatmak, sınırsızlığı hayat felsefesi haline getirmek, geçmişe gitmek, geleceğe yön vermek ve hatta fizik ötesi dünyayı da ele geçirmek…

Christopher Nolan, saydığımız tüm bu imkansızlıkları reddediyor ve hatta hayal gücüne olan muhteşem güveninin yanı sıra kaleminin ulaşabildiği her noktayı bizlere o kadar kusursuzca sunuyor ki…

Bizlere düşense kemerlerimizi bağlayıp, nefesimizi tutmak kalıyor.

Memento, Inception, Interstellar, Prestige… Şimdi de Tenet.

Şu ana kadarki yapımlarında zamana hükmeden Nolan, şimdi zamanı bükmeye geliyor. Hem de bunu Tenet’le yapmaya geliyor.

Nolan gerçekten sınır tanımıyor. Dahası artık onu kimse durduramıyor da. Geçtiğimiz yıl dünyayı kasıp kavuran ve tüm sinema sektörünü çöküşe uğratan Covid-19 salgını bile Nolan için bir engel teşkil etmedi.

Hayal dünyası ve kalemi kadar, kişiliğinin de cesur olduğunu bildiğimiz yönetmen için ayrı bir paragraf açmaya gerek yok, zira bu zamana kadar karşımıza çıkardığı her yapımın akıl karıştırıcı bir şekilde şok etkisi yarattığını bilmeyen yoktur. Var mıdır 2020 yılı için söyleyebileceğimiz güzel bir şey?

Ülkemiz içerisinde yaşadığımız felaketler bir yana tüm dünya adına berbat bir yıl geçirdiğimizi bile söyleyebiliriz. Nolan, 2020 yılının ağustos ayında bozdu bu düzeni. Evde geçirdiğimiz stabil bir hayata iki buçuk saatlik muhteşem bir soluk getirdi.

Belki de böyle bir zamanda gösterdiği cesur tavrıyla kendini diğer yönetmenlerden farklı bir tarafa itti.

Çünkü Tenet böyle bir zamanda hayal kırıklığından ibaret olabilirdi. Hatta online platform talihsizliğine denk gelip 2 buçukluk saatlik bir zaman diliminin her anını aksiyon dolu geçirmek yerine sıkıcı dakikalarla da geçirebilirdik.

Ama öyle olmadı, her ne kadar kötü eleştirilere de maruz kalsa, genel çoğunluğunun beğenisini kazanmayı başardı Nolan imzalı Tenet filmi.

Peki zamanı bir oyuncak gibi kullanan Christopher Nolan bu sefer nasıl alt etti zaman kavramını? O kadar çok zamanla ilgili değişik yapımları işledi ki her çıkardığı filmde ‘’bunun ötesi yok’’ yorumunu içten içe yapmışızdır mutlaka. Tenet, ‘’bunun ötesi yok’’ dediğimiz noktada cümlelerimizi ağzımıza tıkadı.

Hadi bu sefer zamana hükmetmeye değil, tersine bükmeye gidelim. Bakalım en az Nolan kadar başarılı olacak mıyız bu işte?

Doğru olduğuna inanılan inanç, ilke. Tenet’in bu anlamda kullanıldığını biliyor muyduk? Çoğumuz Tenet isminin bir kodlamadan ibaret olduğunu düşünmüştür fakat öyle değildi. Filmde, dünyayı kurtaracağını düşünen baş karakter neden tüm olanlara rağmen inancından caymamıştı diye düşündük mü hiç?

Efsane yapımın konusunda başlayacak olursak. Uluslararası bir casusluk hikayesinin anlatılan filmde 3. Dünya Savaşını durdurmaya çalışan baş karakterle müthiş bir zaman döngüsünün ortasındayız.

Fakat tek sorun 3. Dünya Savaşı değildir ve aslında gördüğümüz sahnelerde zamanlar arasında yolculuk da yapmıyoruz.

Fizik kurallarının alt edildiği yapımı anlamayan fakat hayran kalan kişi sayısı oldukça fazla. Belki de izleyici olarak hoşumuza giden de budur. Aklımızın uyuşturulması ve sonunda müthiş bir etkiyle kendimize gelişimizdir. Her şeyin ötesinde insanlığın geldiği noktayı merkez olarak belirleyen film, 3. Dünya Savaşını başlatanın biz insanlar olduğunu, kendi ellerimizle her şeyin sonunu getireceğimizi ve dünyayı yaşatabilmek için çare arayışlarına düşeceğimizi anlatıyor Tenet.

Peki hiç düşündük mü, ya bu çare geçmişte bizden önce yaşayan insanların elindeyse ve bir şekilde onlara ulaşmamız gerekiyorsa…

Mümkün veya değil… Nolan böyle bir şeyin ihtimaline kalemiyle yer vermişse şayet bizlere düşen böyle bir kurgun sıra dışı olduğunu kabullenmektir. Aksiyon, gerilim, bilim-kurgu. Her üç türü de dibine kadar dolu dolu yaşamak isteyenler içinde ideal olanında ötesinde Tenet. Fakat filmi izleyecek olanlara naçizane tavsiyemiz de var.

Filmi anlamak için uğraşmayın. Zaman kavramının önemini yitirildiği iki buçuk saatlik bu enfes filmi anlamaya çalışmak ıstırap verici olacaktır kuşkusuz.

Böyle bir kurgunun kamera arkasını merak etmemek de elde değil. Oyuncu kadrosu, film ekibi, kullanılan sahneler, çekimin yapıldığı ülkeler… Filmin ön kısmındaki heyecan arka kısmında da mevcut.

2020 mayıs ayında çekimlerine başlanan film 26 Ağustos 2020 yılında 70 farklı ülkede aynı anda vizyona girdi. Tenet için ayrılan bütçe ise yaklaşık olarak 200-225 milyon olduğu tahmin ediliyor.

Danimarka, Estonya, Hindistan, İtalya, Norveç, Birleşik Krallık ve ABD’ de 7 ayrı set ortamı kuran Tenet gerçekten de ‘’uluslararası bir casusluk’’ hikayesini anlattığını da çeşitli ülkelere de çekimlerini yaparak sembolik olarak tescillendirmiş oldu.

Başrollerini John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki gibi başarılı oyuncuların paylaştığı Tenet filmi ABD ve Birleşik Krallık’ların ortak yapımıdır.

Bunca kargaşa, aksiyon ve savaş sahnelerinin çok az miktarda görsel efekt kullanarak çekildiğini ve hatta yeşil perdenin hiç kullanılmadığını altın çizerek belirtelim.

Filmde şaşkınlıkla izlediğimiz uçak kazası sahnesinin planları yapılırken oyuncuların bu konuda ümitsiz olduğunu ama Nolan’ın ısrarla böyle bir sahne çekmek istediği de ayrı bir çılgınlık noktası. Oyuncularının bile imkânsız gördüğü ama muhteşem şekilde gerçekleşen bu sahneye bizler nasıl hayran kalmayalım ki. 

Bu arada Tenet, Nolan imzalı bütçesi en pahalı film olarak yerini aldı.

Kimine göre başarılı, kimine göre başarısız, kimine göre de akıl karıştırıcıydı. Ama bizce akıl fethediciydi.

Bizler zaten 3. Dünya Savaşını bekler bir haldeyiz.

Susuzluk, para ya da din olacaktı bu sebepler fakat yönetmen kendi hayal gücüne yenik düşmüş ve ortaya bambaşka bir şey çıkarmış.

 -‘’Gelecektekiler bizi neden öldürmek istiyor?’’

+ ‘’Çünkü okyanusları yükseldi ve gölleri kurudu. Her şeyi geriye döndürmekten başka çareleri yok.’’

Aslında filmin konusu çok da uçuk değil. Kim bundan 500 yıl önceki temiz bir dünyayı elde etmek istemez ki…

Daha Fazla İçerik İçin:

http://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

One Response

  1. Hülya Nisan 11, 2021

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz