Kitap İncelemeleri

Hata Neredeydi?

Büyük tarihçi Bernard Lewis’in adını duymayan var mı? Yazdığı Modern Türkiye’nin Doğuşu ve Ortadoğu isimli iki büyük eser onun imzası gibidir. Özellikle ülkemizde bu iki eseri ile bilinir. Fakat yazdığı her eser altı çizilerek okunasıdır. Çok kıymetli analizleri ile beraber enfes bilgiler sunar okuyucuya. Princeton Üniversite’sinde profesör olmasının yanında birçok önemli üniversitede görev almıştır. Hatta şu bilgiyi de ekleyelim, Amerika başkanı George W. Bush’un danışmanlığını dahi yapmıştır. Kitaba geçmeden yazara dair bir ayrıntıya daha yer vermek istiyoruz. Fransa’nın ünlü Le Monde gazetesine verdiği bir demeçte Ermenilerin yaşadığı tehcir olayını “soykırım” olarak değerlendirmediği için para cezasına çarptırılmıştır.


Son yıllarda tarih yayıncılığı konusunda müthiş bir atılım gösteren ve sektöre kalite katan Kronik Kitap’ın bastığı “Hata Neredeydi?” isimli eser doğunun batı karşısında neden bu denli geride kaldığını sorguluyor. Bu da aslında bakarsanız son zamanlarda oldukça popüler bir konu. Benim de oldukça ilgilendiğim bir kritiktir. Ian Morris’in “Dünyaya Neden Batı Hükmediyor?” isimli kitabı, Philip T. Hoffman “Avrupa Neden Dünyayı Fethetti?” isimli eseri veya Daron Acemoğlu’nun kaleme aldığı “Ulusların Düşüşü” isimli kitap bazı halkların neden diğerlerine üstün geldiğini ele alan önemli yapıtlardan bazılarıdır. Kendinizi geliştirme anlamında bu alana yönelmenizi tavsiye edebilirim. Bakış açınız ciddi manada değişecek ve gelişecektir. Şimdi konuyu fazla dağıtmadan Bernard Lewis’ten devam edelim.

16. yüzyıla kadar Osmanlı’nın önderliğinde dünyaya hükmeden onun öncesinde de nice devletler kurarak dünya medeniyetinde daima zirveye oynayan doğu toplumları ne oldu da bir anda batının prangalı kölesi haline geldi? Bu sorunun peşine düşmek kalkınmanın anahtarıdır. Fakat çok uzun yıllardır doğu toplumları uykuda ve açık bir şekilde batının yükselişini seyretmekten kendisini alamıyor. Bu eser sizlere tarihin seyri boyunca bir terazi misali yer değiştiren doğu ve batının ilişkisini kavramanız bakımından müthiş ipuçları sunacak. Sakin bir kafayla ve not olarak okumanız Lewis’in engin bilgi birikiminden maksimum düzeyde faydalanmanızı sağlayacaktır.


Eser özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun gerileme ve çöküş aşamasına odaklanıyor. Hatalardan alınan derslerin çok geç olduğunu, bilimsel gelişmelerin takip edilmediğini ve merkezi otoritenin gün be gün yitirildiğini anlatıyor. Bu kısımlarda Osmanlı’nın modernleşmeye dair verdiği mücadeleyi de tüm çıplaklığı ile okuyabileceksiniz. Matbaanın batıya  oranla bize çok geç gelmesi, çeviri faaliyetlerinin yavaş işlemesi ve ilk resmi gazetenin 1832 yılında (Takvim-i Vekayi) çıkması gibi olumsuzlukları okurken bol bol düşüneceksiniz.

Mustafa Kemal Atatürk’e dair güzel saptamalara da rastlayacaksınız. Düşünce yapısının nasıl olduğunu görecek ve aldığı kararların nedenlerini öğreneceksiniz. Özellikle kadınlara dair bakış açısı kitabın bir kısmında detaylı bir şekilde anlatılıyor. Osmanlı’nın son yıllarında kadının konumu nasıldı, nasıl bakılıyordu, ne olması isteniyordu ve cumhuriyet kurulduktan sonra Atatürk ne yaptı? Çok güzel bir kompozisyon içinde, herkesin anlayabileceği yalın bir dille yazmış Bernard Lewis.Bir masaya oturduğunuzda karşınızdaki insanlarla iyi sohbetler etmek, tarihten, toplumdan, güncel meselelerden ve biraz da politikadan konuşmak istediğiniz oluyor mu? Bu kitaplar sizin yol göstericiniz olacaktır. Daha önce önerdiğimiz Endülüs’te İslam, Sapiens, Deus, 21. Yüzyıl İçin 21 Ders gibi eserleri zihniniz ile tanıştırmalısınız. Tanıştırmalısınız ki bir sohbete başladığınızda onlar da size yardımcı olsun. Öğrenmeye, gelişmeye ve geliştikçe değişmeye hazırsanız okumaya başlayın. Armadillo her zaman sizinle!

Daha Fazla İçerik İçin:

http://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için:

https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz