Armadillo, bilginin giderek yok sayıldığı bir toplumda bilgiye değer veren kişiler tarafından kurulmuş bir genel kültür platformudur. Başlangıçta yalnızca Instagram üzerinden kitap incelemesi yaptığı için ismi Armadillo Kitap’tır. Basım-yayın sektörüyle herhangi bir ilişkisi yoktur. İlerleyen zaman ekibin genişlemesine ve markanın web site ile Youtube gibi mecralara yayılmasına olanak sağlamıştır. Armadillo başladığı günden çok daha güçlüdür, hedefe daha yakındır ve kaliteli takipçi kitlesi ile her zaman daha iyiyi hedeflemektedir.

İlk cümleden de anlaşılacağı üzere Armadillo’nun kuruluşu bir tepkidir. Neye ve kime? En başta ticari kaygıları yüzünden Türk edebiyatını kepaze eden birçok yayıncıya. Bugününü kurtarmak için ülkenin yarınını yardan aşağı atmaktan çekinmeyen dar görüşlü bir kitleye. Daha sonra kendisini “kitap gurusu” olarak nitelendirip edebiyata dair hiçbir fikri olmayan bir güruha. Bu kitle özellikle Instagram’da bir blog açıp “kitlelere yön vermeyi” hedefliyor fakat edebi dünyamızın tümörlü hücresi olmaları dışında bir özellikleri yok. Ve nihayetinde Armadillo cehalete bir tepkidir. Bilmeyenin baş üstünde yeri vardır; Armadillo’nun tepkisi bilmemeye devam edip bilmiş gibi yapanlaradır.

Günümüzde kitap okumanın bir önemi kalmamıştır. Önemli olan iyi kitap okumaktır, seçici davranmaktır. Edebiyatımız, cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar diptedir. Büyük Atatürk’ün her zaman altını çizdiği gibi bir milletin “kültür ordusu” olmalıdır. Bizler, bu kültür ordusunun oluşabilmesi için her bireyi önemseyerek toplumun bilgi birikimine ve bilinçlenmesine ufak da olsa bir katkı sağlamayı amaçlamaktayız. İlhamımızı ulu önderimizden alır, hedefimizi onun ilkeleri doğrultusunda çizeriz. “3-5 öğrencinin kurduğu bir topluluk için fazla iddialı değil mi?” diye düşünebilirsiniz. Lakin karınca da Hz. İbrahim’in ateşini söndürmeye gitmiyordu; derdi tarafının belli olmasıydı.

Yalnızca kitap inceleyerek başladığımız bu yolculukta şu an kültür ve sanatın her alanı ile ilgileniyor ve elimizden geldiğince aktarmaya çalışıyoruz. Uzun vadede önde gelen birçok kitap, film, dizi ve belgeseli inceleyip sitemizde yer edinmesini sağlayacak; yazdığımız genel kültür içerikli yazılar ile ise içinizdeki merak duygusunu kamçılayarak sizleri araştırmaya ve okumaya teşvik etmeyi hedefliyoruz. Yıllar sonra edebiyat, kültür-sanat veya bilgi söz konusu olunca akla ilk olarak Armadillo gelirse uğraşlarımız ciddi bir meyve vermiş olacak ve ruhumuz bayram edecektir. Her zaman birlikte ve daha iyiye…

Mottomuz şudur: Tek gerçek çalışmaktır. Cumberland’ın da dediği gibi: “Paslanacağımıza yıpranalım”.

Her türlü öneri, istek veya eleştiri için bize yazmaktan lütfen çekinmeyin. Her gün sohbet etmek için bile yazan birçok takipçimiz var. Instagram üzerinden mesaj atabilir veya mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.