Film Yorumları

Banliyö 13

İsim: Banliyö 13

Yönetmen: Pierre Morel

Başrol: David Belle & Cyril Raffaelli

Tür: Aksiyon/Suç

Süre: 86 Dakika

Armadillooooo kağıt kalem al yanına; sizlere müthiş bir film tavsiyesi ile geldik. Aksiyon mu arıyorsunuz? Burada. Suç dünyasına tanıklık mı etmek istiyorsunuz? En alası. Yoksa dövüş sahneleri mi izlemek istiyorsunuz? En orjinali. Banliyo 13 sizlere çok farklı bir deneyim sunarken, ilk kez film önünüzdeki atıştırmalıklardan önce bitecek! Çünkü gözünüzü bir an olsun ekrandan ayıramayacaksınız.

Parkour sporunu daha önce duydunuz mu? Aslında hepiniz gördünüz. Filmlerde hoplayıp zıplayan, oradan oraya atlayan, koşan, sürünen, müthiş kovalama sahnelerini bizlere izleten aslında bu spor ve temsilcileridir. Armadillo her filmde parkour sahneleri var bunun ne farkı var diye soruyor olabilirsiniz. Hemen söyleyelim parkour sporunun kurucusu olan David Belle bu filmin başrollerinden birisi. Yani işin ustalarından birini izleyeceğiz. Filmdeki kaçma kovalama sahneleri de sahiden dudak uçuklatıcı; hatta bu sebeple sinema eleştirmenleri bu filmi Tayland yapımı Ong Bank filmi ile karşılaştırmaktadır.

Genelde full aksiyondan ibaret filmlerin kurgusu çok iyi olmaz. Zaten ikisi birden gerçekleştirilince film çok ayrı bir seviyeye ulaşır. Banliyö 13’ün kurgusu belki en iyisi değil ama gerçekten iyi. Biz filmi izlerken Ong Bank’ten ziyade Baskın(The Raid Redemption) serisi ile karşılaştırdık. Serinin ilk filmi ile ciddi şekilde kıyaslanabilecek bir yapım Banliyö 13. Ama Baskın serisinin ikinci filmi enfes olay örgüsüyle muadillerinden ayrılıyor. Banliyö 13’ün de devam filmi var. Henüz izlemedik; izledikten sonra onun yorumunu yazarken bu karşılaştırmaya son noktayı koyacağız.

Peki film ne anlatıyor?

“Hükümetler suç örgütleriyle nasıl mücadele etmeli?” sorusu film boyunca zihninizi kurcalayacak. İnsanlar konuşa konuşa anlaşır evet; fakat bu formül katillerle konuşurken işlemeyebilir. Bu sebeple 2010 yılında Paris Hükümeti B-13 isimli bir bölgeyi yüksek suç oranından ötürü duvarlarla örerek kapatır. Hatta öyle ki devlet buradan elini çeker; okulu, postaneyi ve devlete ait aklınıza ne gelirse kapatır. Bunun iki sonucu vardır. Suçlular daha çok azıtır ve B-13 içinde istedikleri gibi at koşturabilirler. Masumlar için ise hayat artık çok daha travmatiktir. B-13 onlara zindan olmuştur. Onlar dünyada cehennemi tadacaklardır.

Uyuşturucudan cinayete, fuhuştan silah ticaretine her şey vardır burada. Bizim parkour sporunun kurucusu David Belle vardı ya, işte o bu suç örgütüne karşı duvarların içinde tek başına mücadeleye girişir. Sonrasında ise olanlar olur ve tadına doyum olmayan bir eser karşımıza çıkar.

Bir Parantezde Luc Besson’a Açalım🔥

Leon filminin yönetmeni olarak tanınan ve Fransız sinemasının yükselen yıldızı olan Besson, tıpkı yönetmenimiz gibi aksiyon filmleri ile nam salmıştır. Pierre Morel ile birçok kez aynı yapımda bulundu. Yönetmenlik dışında senarist ve yapımcılık da yapan Besson kimilerince yeni nesil Fransız sinemacılar arasında en iyileriden biri olarak görüldüyse de bir grup eleştirmen buna şiddetle karşı çıkmaktadır. Bahsi geçen filmimizde de senaristliği Bibi Naceri ile beraber üstlenmiştir.

Paul Walker Banliyö 13’te!

İngilizler 10 yıl sonra filmi yeniden çekmek istediler. Başrollerin birinde ise değişikliğe giderek Damien rolünü yani Cyril Raffaelli’nin canlandırdığı karakteri Paul Walker’a verdiler. 2014 yılında vizyona Brick Mansions olarak giren bu film üzücüdür ki Paul Walker’ın tamamladığı son filmdir.

Pierre Morel’e bir bakış

Yönetmeninin Pierre Morel olduğundan girişte bahsetmiştik. Beyaz perde tutkunları onu aksiyon yönetmeni olarak bilirler ki bu filmde de çizgisini bozmamıştır. Daha önce Jason Statham ile Taşıyıcı ve Suikastçi gibi filmler yapan Fransalı Morel ayrıca 96 Saat filminin de yönetmenliğini üstlenmiştir. John Travolta’nın başrolde olduğu Paris’ten Sevgilerle filminde de hünerlerini ortaya koyan Morel; ek olarak Morgan Freeman, Jet Li ve Vincent Regan gibi usta oyuncuların bir araya geldiği “Kır Zincirleri” filminin de görüntü yönetmenliğini üstlenmiştir. Bu filmlerin hepsinin tek bir ortak özelliği vardır. Hepsi bol aksiyon içermektedir. Yani demek istediğimiz kısaca, Banliyö 13 emin ellerden çıkmış bir yapımdır, bize güvenmiyorsanız yönetmene bir şans verip izlemelisiniz.


Bizi Instagram’dan takip edin: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Sizin için diğer tavsiyemiz:

https://www.armadillokitap.com/bilgikosesi/fransanin-koruyucu-melegi-jeanne-darc/

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz