Biyografiler

Charlie Chaplin

Bugün sinema tarihinin en bilindik simalarından biri olan Charlie Chaplin biyografisi ile sizlerleyiz…

Unutamadığımız Şarlo karakteri, bıyıkları, şapkası, elinden düşürmediği bastonu ve yürüyüşü ile hafızalarımıza kazınan Chaplin’in yaşamına gelin hep beraber daha yakından bakalım! 

1889 yılında Londra’da zorlu bir hayatı olacağından habersiz Hannah Hill ve Charles Chaplin’in ilk ve tek çocukları olarak dünyaya gelmiştir. Tiyatrolarda ve müzikhollerde çalışan çift Chaplin doğduktan kısa bir süre sonra ayrılmıştır. 5 yaşında iken annesi ile ilk sahne deneyimini yaşamış, kısa bir süre sonra annesinin sesini kaybetmesi ile zor dönemler başlamıştır. Buna çok fazla dayanamayan annesi Chaplin küçük yaşta iken vefat etmiş, Chaplin alkolik babası ve üvey ağabeyi ile kalmıştır. Alkol bağımlılığı yüzünden kısa süre sonra babası da hayatını kaybeden Chaplin, ağabeyi ile birlikte bakımevlerinde ve sokaklarda hayatını geçirmeye devam etmiştir. Hayatın gerçek yüzü ile küçük yaşta karşılaşan Chaplin hayatın eğlenceli yanını sanki 5 yaşında annesi ile bir müzikal sahnesine çıktığında bulmuştu. Okula gidemeyen Charlie ve abisi anne babasının izinden giderek tiyatro ve müzikhollerde çalışmaya başlamıştır.

İlk sahne deneyimini yaşadığında 9 yaşında bir çocuk olan Chaplin 14 yaşına geldiğinde bir oyunda rol almış fakat başarısız olan bu oyun sadece 2 hafta gösterimde kalmıştır. Farklı deneyimler ile tanışmak üzere Sherlock Holmes topluluğuna katılmış, birkaç sene boyunca turnelere gitmiştir. Farkında olmadan aile özlemi çeken Chaplin abisinin ünlü gezici Frad Karno’ya katıldığını duymuş ve ani bir kararla onun yanına gitmiştir.

Hayatımızın dönüm noktasına ne zamana ulaşacağımızı bilemeyen bizler gibi Chaplin de yıllar önce bunun farkında değildi. Amerika’da bir gösteri sırasında ünlü yönetmen Mack Sennet tarafından fark edilen Chaplin’in hayatı bu noktada değişmeye başlamıştır. ‘’Making A Living’’ adlı film ile sinema hayatına ilk adımı atmış ve belki de yıllar sonra bizlerin unutamayacağı bir karakterin tohumlarını içine serpmiştir. Yetenekleri kısa sürede fark edilen Chaplin şöhret basamaklarını adım adım tırmanmaya devam ederken birçoğumuzun hayran olduğu 11 dk’lık kısa filmini çekmiştir. Melon şapkası, bastonu, dar ceketi, bol pantolonu ve büyük ayakkabılarıyla gerçekleştirdiği penguen yürüyüşüyle o günden sonra unutulmaz isim Şarlo(Chorlat) olmuştur. Bundan sonra bu isimle anılmaya başlayan Chaplin kendi yapım şirketini kurarak başarılı birçok yapıta imzasını atmıştır.

İnandığı yoldan vazgeçmeyen Chaplin Dünya’nın sadece Amerika’dan ibaret olmadığını, sessizliği ile bütün dillere hitap edebildiğini düşündüğü için sessiz filmler çekme konusunda ısrarcı olmuştur. Kim bilir belki de bu düşüncesi yıllar önce annesinin sesini kaybetmesinden sonra oluşmuştur. Filmlerinde politik görüşlerini belli etmekten çekinmeyen Chaplin Amerika’da istenmeyen adam ilan edilmiş ve ülkeden ayrılmak zorunda kalmıştır. Kadınlara düşkünlüğü ve evlilikleri hakkında birçok söylenti çıksa da nereden geldiğini, ne şartlarda yaşadığını bilen ve duruşundan ödün vermeyen Chaplin yoluna devam etmiştir. Neredeyse kovularak ayrıldığı Amerika’ya Oscar ödülü almak için geldiğinde tüm halk onu ayakta alkışlamıştır.

Sessiz sinemanın sembolü haline gelmiş bu isim yaşadığı zorlu hayata rağmen çoklu kişilik özelliği, kendine özgü düşünceleri ve tavrı ile yıllar sonra bile bizden biri olmaya başarmıştır.Her zaman yazmanın değerini bilen bir insan olan Chaplin 70. yaş gününde kendine ve bugünler içinde bizlere bir şiir bırakmıştır. Yazıma son verirken bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim.

‘’ Kendimi gerçekten sevmeye başladığımda,

Sağlıklı olmayan her şeyden kurtardım kendimi.

Yemeklerden, insanlardan, nesnelerden, durumlardan,

Hepsinden önce de beni benden koparıp diplere çeken şeylerden.

Başlangıçta buna “sağlıklı bencillik” diyordum,

Bugün biliyorum ki, bu “kendini sevmek”tir.’’

Şimdi yine sessizliğin ile güldürseydin bizi Chaplin,öğütler verseydin her dilden anlayabileceğimiz.

Daha Fazla İçerik İçin:

https://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

No Responses

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz