Film Yorumları

Extraction

İsim: Extraction

Yönetmen: Sam Hargrave

Oyuncular: Chris Hemsworth, Rudhraksh Jaiswal, Randeep Hooda

IMDb: 6.7

Süre: 1 Saat 56 Dakika

Tür: Aksiyon, Gerilim

Netflix’in son zamanlarda büyük bir ısrarla karşımıza çıkardığı Extraction filmine daha fazla karşı koymadım ve tıklayarak kendimi aksiyonun kollarına bıraktım. Filmin görünen yüzü saf bir aksiyonun bizlere sunulduğu “basit” bir kaçma-kovalama filmi olduğu yönündeydi. Fakat Extraction’ı bu denli sıradan sunarsak biraz haksızlık etmiş olabiliriz. Belki beklentim düşük olduğundan dolayıdır fakat ben filmi beğendim. Başından kalkmadan izletmeyi başardı ve yer yer duygudan duyguya soktu. Peki ne anlatıyordu bu Netflix yapımı olan Extraction?


Bir tarafta Bangladeş’in başkenti Dakka, diğer tarafta Hindistan’ın en büyük şehri Mumbai…Ne düşündünüz bu iki şehir söz konusu olunca? Sömürü düzeni, fakir halk, yüksek suç oranı ve düşük yaşam kalitesi değil mi? Film sokaklarda geçtiğinden ötürü bu söylediklerimi çok çarpıcı bir şekilde görebileceksiniz. Bahsi geçen iki şehrin hakimi olan iki büyük uyuşturucu baronunun hesaplaşmasını izleyeceğiz kabaca. Hapiste olan Mumbai baronunun çocuğu Dakkalılar tarafından kaçırılacak ve film boyunca bu çocuğu kurtarmaya çalışacağız. İşin içine paralı askerler de girince aksiyon önlenemez bir boyut alacak. Öyle ki yaklaşık iki saatlik filmde silahların patlamadığı 20 dakika dahi olmayabilir. Çocuğun kurtarılması için bir paralı asker tutulur fakat büyük paraların döndüğü bir mecrada hiçbir iş sonu kolay tahmin edilebilir şekilde gerçekleşmez. Her daim yeni hesaplar yapılır, yeni gelişmeler yaşanılır ve rota yeniden çizilir. Para ne yazık ki insanları tahrik eden en büyük güç. Bu sebeple insanlar sözlerini tutmayabilir, ailesine sırtını dönebilir ve can dostlarını satabilir. Kaderin çizdiği rota doğrultusunda yeri geldiğinde düşmanı en yakın dostu dahi olabilir. Hatta daha kötüsü ülkenin güvenlik güçleri çok parayı görünce mafyatik baronlara itaat etmeye başlayabilir. Yabancı değiliz aslında ama filmi izlerken bu söylediklerimi çok daha iyi anlayacaksınız. Paralı askerimiz Tyler Reck çocuğu kurtarmaya çalışırken neredeyse bir ordu insanı öldürmüştür. Filmi izlerken kendinizi Call Of Duty veya Counter Strike oynuyor gibi hissedebilirsiniz çünkü sürekli biri öldürülüyor. Bu da filmin içinde kalmanıza neden oluyor ve içinizdeki sıkılma dürtüsünü kuvvetle bastırıyor. Evet o bir kiralık katil olabilir ama nihayetinde insan. Vicdanını söküp atamadığından dolayı nadiren de olsa duyguları hareketlerine yön verebiliyor. Kaldı ki bir noktadan sonra karakterimizin iç hesaplaşmaları yönünü çizmeye başlayacak.


Filmin dövüş sahneleri bana The Raid: Redemption (Baskın) filmini hatırlattı. Ki kendileri benim aksiyon/dövüş vb. dallardaki favori filmimdir. The Raid filminin efsanevi karakteri Kuduz Köpeği de Extraction’daki Saju’ya benzetince film güzel bir havaya büründü ve izleme keyfim çarpı ikiye katlandı.

Yorumu tamamlamadan önce bahsetmem gereken bir husus daha var. Filmde ufak ama etkileyici bir role sahip olan İranlı aktris ve aktivist Gülşifte Ferahani’den söz edeceğim. Ferahani’nin birçok filmi İran’da yasaklandı. Ülkenin rejimi resmen onu yok sayıyor fakat o varlığını her zaman güçlü bir şekilde gösteriyor. Ferahani’nin derdi İran’daki kadınların gördüğü baskı. Onların özgür bir yaşam sürmesini istiyor, kendi yaşamlarının yolunu kendilerinin çizmelerini savunuyor. Fakat bu görüşü tabi ki köktendinci İran rejimi tarafından lanetleniyor. 2012 yılında Ferahani Fransız Madame Le Figaro dergisine İran’daki kadınlara dikkat çekmek amacıyla çıplak bir poz verince ise İran’a girişi yasaklandı. İran’ın nasıl bir girdap içinde olduğunu anlamak için sıklıkla tavsiye ettiğimiz Modern İran Tarihi isimli kitabı okuyabilirsiniz diyerek bu faslı kapatıyorum.


Yüksek bir bütçeyle çekilen Extraction filmine kısa sürede oldukça fazla olumlu tepki geldi. Bu da yapımcıları devam filminin çekilmesi konusunda teşvik etti. Bir aksilik olmazsa devamının da geleceği Extraction filmi boş zamanınızı keyifle geçireceğiniz güzel bir yapım. Eğer benim gibi düşük bir beklenti ile karşısına geçerseniz oldukça fazla keyif alacağınızı söyleyebilirim.

Daha Fazla İçerik İçin:

https://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için:

https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz