Kitap İncelemeleri

Fedailerin Kalesi Alamut

Geriye doğru gittikçe puslu bir hal alan tarihin en canlı simalarından biri olan Hasan Sabbah’ın adını duydunuz mu; ya da onun fedaileri olan Haşhaşileri? Hasan Sabbah 11.yüzyıldan 12. yüzyıla geçen süre zarfında yaşamış ve kendisine yurt edindiği Alamut Kalesi’nden hiç dışarı çıkmamıştır. Dışarıya çıkmaması dışarıdan haberdar olmadığını anlamına gelmesin. Zira o yaşadığı dönemin en kudretli hükümdarlarından birisiydi ve etrafındaki herkes ondan inanılmaz derecede korkuyordu. Ünlü Selçuklu veziri Nizamülmülk’e suikast düzenleyecek ve Selçuklu Sultanı Sancar’ın yatağının baş ucuna hançer bırakacak kadar cesur fedailere sahipti. Fedailer ile ilişkisi onun en dikkat çekici yönüydü. Ve elbette Fedailerin Kalesi Alamut da öyle…

Anlatılanlara göre Alamut Kalesi’nde sahte bir cennet yaratılmıştı ve fedailere haşhaş(afyon) verip bu odaya gönderiliyordu. Uyuşturucu etkisindeki fedailer kapıdan içeri girince birbirinden güzel kadınlar, şaraplar, binbir çeşit yemekler ve kendisine hizmet eden onlarca insan buluyordu. Bu büyülü dünyanın etkisine kapılan fedaiye; Hasan Sabbah’ın vereceği bir görevde ölürse sonsuza dek burada yaşanacağı söyleniyordu. Asıl vahşet de burada başlıyordu. Tüm fedailer görev beklerken kendinden geçiyor ve kendilerine görev verildiği an büyük bir istekle hançeri alıp suikasti gerçekleştireceği yere gidiyordu. Hedefi öldürdükten sonra ise o büyüleyici cennetin kapılarını aralayabilmek için hançeri kendisine saplıyor ve ölüyordu. Kan dondurucu olaylar toplumda huzur bırakmamış insanlar evlerden dışarıya çıkamaz olmuştu.

Hasan Sabbah çevreye korku salmak için suikastleri toplum içerisinde yapmaya özen gösterirdi. Batınilik’i benimsemiş olan Sabbah buradan hareketle ezoterik bir yaşam sürüyordu. İnsanoğlu bilmediğini arzular derler; Hasan Sabbah’ın da bu denli ünlü olmasının en büyük nedeni gizemli oluşuydu. Hasan Sabbah’ın 1000 yıl önce kullandığı metodlar günümüzde istihbarat teşkilatları tarafından kullanılmaktadır. Tüm vahşet ve korkuyu kabul etmekle beraber sormak istiyorum, bu zekaya hayranlık duymak bir suç mudur?

YouTube:

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz