Belgeseller

History 101

Netflix öyle güzel bir belgesel yapmış ki söze nereden başlasam bilmiyorum. Grafikleri, animasyonları, gerçek görüntüleri ve dili etkili kullanmaları ile oldukça dikkat çekici bir yapım olarak karşımıza çıkıyor History 101.

“History mi? Ama tarih çok sıkıcı!”

Eğer tarih size sıkıcı geliyorsa çok daha güzel, çünkü bu belgesel sizin yargılarınızı yerle bir edecek. Birbirinden etkili sekiz farklı konu seçilmiş ve hepsi hakkında ortalama 20 dakika anlatım yapılmış. Boş geçen bir saniye dahi yok. Şimdi sizler için sekiz konuya ve içeriklerine kısaca değineceğim. Fakat en başından belirtelim, bu belgesel güncel verileri ile genel kültürünüzde doping etkisi yaratacak!

  1. Bölüm: Hazır Yemekler

Son yıllarda bir trend haline gelen fast food ürünlere düşkünlüğümüz ne zaman başladı biliyor musunuz? Ya da bu soru daha önce aklınıza geldi mi? İnsanlık başından beri Burger King’e muhtaç değil ya! Fast food yaşamımızda aslında uzun süredir var ama ivme kazanması İkinci Dünya Savaşı ertesinde oluyor. Restoranların bir bir nasıl açıldığını ve dünyaya yayılıp nasıl insanları kendisine bağımlı kıldığını belgesel harika bir şekilde anlatıyor. Hem de onlara çanak tutmadan! Tüm zararlarını da anlatarak.

Büyük markaların serüvenlerinden de parçalar bulacağınız bu bölüm sonrası belki kendinize çeki düzen vermek isteyebilirsiniz. Artık sağlıklı yaşama mı geçsem diye düşünmeye başlamışsanız oldu bu iş demektir. Hala düşünmüyor musunuz? O zaman bir de bizim fast food üzerine kaleme aldığımız yazıya göz atın. Belki biz size etki edebiliriz, ne dersiniz?

Neden Fast Food’a Bağımlıyız?

  1. Bölüm: Uzay Yarışı

İkinci Dünya Savaşı sonrası dünyanın iki kutuplu bir hal alması her alanda Amerika ve Sovyetlerin rekabet halinde olmasına yol açmıştı. Dünya dışına ulaşma fikri de yine bu rekabetin kızıştığı alanlardan birisiydi. Sovyetler uzaya köpek yollayarak ilk canlıyı göndermeyi başardılar. Yetmedi, ilk insanı da Sovyetler gönderdi uzaya. Tarihler 1961 yılını gösterdiğinde Yuri Gagarin Vostok aracı ile semayı aşmış haldeydi! Sovyetler 2-0 yapmıştı Amerika karşısında. Maç kaç kaç mı bitti? İkinci bölüm sizleri bekliyor, fazla bekletmeyin.

  1. Bölüm: Çin’in Yükselişi

Direkt olarak siyasi içerikli ilk bölümümüze hoş geldiniz. Bu bölümü ayrı bir dikkatle izlemenizi tavsiye ediyorum çünkü tamamen güncel konular anlatılıyor. Günümüzde Çin’in yükselişi aşikâr. O yüzden yaşadığımız dünyayı daha iyi kavrayabilmek için oldukça önemli bir bölüm. Mümkünse not alarak okuyun ve sonrasında araştırma yapın. Biz bu belgeselde duyup Tiananmen Katliamı üzerine yoğun bir araştırma yaptık ve aşağıdaki yazıyı kaleme aldık. Yazının üzerine bölümü izlerseniz (ya da tam tersi) tadından yenmez olacaktır.

Tiananmen Katliamı

  1. Bölüm: Plastikler

“İnsan doğaya karşı savaşıyor, eğer kazanırsak kaybedeceğiz!” Bu muazzam sözü doğrularcasına bizlere bilinç katacak anlamlı bir bölüm olmuş. Bilmeden neler yapıyormuşuz oysaki! Toprak anaya ihanet ediyormuşuz. Plastiklerin yaşamımızın hangi alanlarında kullanıldığından etkisini azaltmak için neler yapılacağına birçok örnek ve görsel aktaran belgesel içsel bir sorgulamaya çıkmanızı sağlayabilir. Bizim de çok daha geniş kapsamlı bir yazımız var konuya ilişkin. Doğaya karşı ne gibi sorumsuzluklarımız olduğunu yazdık ve size elimizi uzattık. Bu eli tutup doğayı yeniden eski güzel günlerine döndürmek istemez misiniz?

İnsan Doğaya Karşı

  1. Bölüm: Orta Doğu Petrolü

Eğer mahallenin en zengini iseniz hırsızların dikkatini çekersiniz. Orta Doğu’daki durum da bunun bir benzeri. Emperyal devletlerin yaklaşık 150 yıldır sömürge politikasını uyguladığını biliyoruz. Belgeselimizin bu bölümünde petrole dair birçok veri elde edeceğiz ve dünyanın güncel petrol haritasını göreceğiz. Ve şu sorunun cevabını öğreneceğiz: Neden devletler petrolün peşinde koşuyor? Bilgi birikiminize katkı sağlayacak güzel bir bölüm. Not tutup, araştırmalarla desteklerseniz iyi bir getirisi olur size diye düşünüyorum.

  1. Bölüm: Robotlar

Bir robotun kullandığı taksiye biner miydiniz? Eh, bizler olmasak da torunlarımız binmek zorunda kalacaklar gibi gözüküyor. Yapay zeka yavaş yavaş insanın yerini alıyor. Dünyada inanılmaz gelişmeler var! Biz haber kanallarımızda kadın cinayetleri görmekten teknolojinin gelişimine tanık olamıyoruz. Muazzam bir bölüm arkadaşlar.

Japonya’da, Çin’de, Kore’de neler yaşanıyor onları göreceksiniz ve dünyanın büyük oranda değişmesi için çok da uzun yıllara ihtiyaç olmadığını anlayacaksınız. Belki de bir yurtdışı seyahatinizde restorana oturup yemek sipariş ettiğinizde tabağınızı bir robot getirecek ve sizden bahşiş bekleyecek. Kulağa komik mi geliyor? O zaman şunu hatırlatayım. Yıllar önce atalarımızın gülüp geçtikleri şeyler şu an en büyük alışkanlıklarımız değil mi?

  1. Bölüm: Feminizm

Kadın hareketleri ne zaman başladı ve kim sayesinde alevlendi biliyor musunuz? Yirmi dakikada ancak bu kadar özlü bir şekilde anlatılacak olan feminizm hakkında yeterli bilgi birikimine ulaştıracak bu bölüm sizi. Bir de ismi geçen bazı kadınları araştırırsanız, kim sizinle aşık atabilir ki bu konuda?

  1. Bölüm: Nükleer Enerji

Nükleer sizce tehdit mi yoksa yaşamın daha elverişli hale gelmesini sağlayan bir avantaj mı? Sizi Çernobil’den Hiroshima’ya sürükleyecek bu yirmi dakikada ise nükleere dair fikir edinecek ve safınızı seçeceksiniz. Kararınızı verirken şunu unutmayın: Dünya elektriğinin %10’undan fazlası nükleer enerjiden geliyor!

  1. Bölüm: AIDS

Salgın hastalıklardan ne çektik ama değil mi? Özellikle günümüzde bunu çok daha iyi anlıyoruz. Fakat aslında bir nebze şanslıyız çünkü Covid-19, gerek AIDS’ten gerekse İspanyol Gribi’nden daha hafif seyrediyor. AIDS, hayatımıza nereden ve nasıl girdi? İnsanlar nasıl tepki verdi? Salgının boyutu nasıldı ve ne gibi önlemler alındı? Özellikle şu dönemde ilginizi hayli çekecek bir bölüm olacaktır. Üzerine yazımızı da okudunuz mu bal kaymak tadında olacaktır.

Modern Bir Salgın: AIDS

  1. Bölüm: Genetik

Amerika’da yetiştirilen mısırların %92’sinin ve soya fasulyesinin %94’ünün genetiğinin değiştirildiğini biliyor muydunuz? GDO, klonlama ve DNA üzerine enfes bilgiler edinebileceğiniz bir yirmi dakika olacak. Örneğin ben GDO’nun çok zararlı olduğunu düşünüyordum lakin bu sadece bir tahminmiş. Henüz bilimsel bir çalışma yapılmamış. Şaşırdım açıkçası, üzerine araştırma yapacağım. İskoç bilim insanlarının klonladığı ilk canlı olan Koyun Dolly’yi de göreceksiniz. Bizden selamlar iletin.

İşte on bölümün konusu bunlar. Vakit kaybetmeden izleyin ve ikinci sezonu bekleyelim. Genel kültürünüzü arşa çıkarmak isteyen sevgili Armadillolar, hazır mısınız? Kemerlerinizi bağlayın ve rotanızı Netflix’e doğru çevirin!

Daha Fazla İçerik İçin:

https://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

No Responses

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz