Kitap İncelemeleri

İnce Memed 4

‘’Bu dağlarda bin kez ölmeden bir kez dirilemezsin.’’ Anadolu’nun Çukurova’sı… Çukurova’nın çakırdikenleri… Hikayenin sonu… Tam 32 yılda yazılmış dev eserin son kitabı İnce Memed 4 ’ü inceleyeceğiz bugün. Dörtlemenin güzidesi olan kitabımız 1985 yılında yazılmaya başlanmış ve 1987 yılında tamamlanmıştır. Üçüncü kitabın da basım yeri olan Toros Yayınları’nda yayımlanmıştır.

Serinin bu kitabı, edebi değeri, konusu, anlatım tarzı, dili, sürükleyiciliği ve sonu itibariyle bu dörtlemenin en sevilen kitabıdır diyebiliriz. Kimilerine göre serinin en güzeli, baş tacı, sanat eseri olduğu söylenebilir. Büyülü kalem Yaşar Kemal; insanlığı, köylüyü, devlet adamlığını, eşkıyalığı, korkuyu ve akla gelen birçok insan için olan duyguyu ve kişiliği gözler önüne sermeye devam ediyor.

İnce Memed 4, Yaşar Kemal’in eşsiz Anadolu betimlemeleriyle başlıyor. Usta yazar Anavarza’yı, Çukurova’yı anlatırken sonunda çok farklı yere bağlıyor. Leonardo Da Vinci ile karşı karşıya kalıyorsunuz ve içinizden işte Yaşar Kemal farkı diyorsunuz. Bu betimleme rüzgarı dindikten sonra kitap üçüncü kitabın kaldığı yerden azgın bir nehir gibi tekrar akmaya başlıyor. Aynı hız aynı heyecan… Usta yazar, serinin son kitabında bizlere Memed’in de insan olduğunu, bazı şeyleri değiştirdiğini, bazı şeylerden ise usandığını gösteriyor. O zaman sizleri çok bekletmeden konuya geçelim.

İnce Memed, eşkıyalığı ve çetesini bırakma düşüncesindedir. En az kendisi kadar saygı duyduğu Ferhat Hoca’nın kendisini gönderdiği Abdulselam Hoca’nın yanına gidecek ve köyüne yerleşecektir. Köyde Hatice’sinden sonra aşkı bulduğu Seyran’ı ve annesi gibi sevdiği Hürü Ana’sını yanına alıp portakal bahçeli bir ev satın alacaktır. Huzur arayacaktır, yorulmuştur. Abdulselam Hoca’nın yanına giderken jandarmanın haberi olur ve Memed bir köye sığınır. Köylü, onlar için yaptığı onca şeyden değil de  taktığı bir yüzükten dolayı efsunlu olduğuna inandığından Memed’e kucak açar, sahip çıkar, saklar. Bu sırada devlet adamı Arif Saim, Murtaza Ağa ve Şakir Ağa Memed’in başına ödül koymuşlardır.

Memed köyde Öğretmen Zeki Nijad ile tanışır. Kendisini sever ve fikirlerine saygı duyar. Öğretmen Bey’in başına gelecek olanlar Memed’in bütün planlarını değiştirir. Arif Saim, Murtaza Ağa, Şakir Ağa’nın yaptıkları Memed’i son kez eşkıyalığa itmektedir. Bu sırada ırgatların ağalara karşı toplu başkaldırması Memed’in dikkatini çekip daha güçlü olarak son kez er meydanına inmesini kolaylaştıracaktır. Memed, Topal Ali ile planlar yapar. Efsunlu olduğuna inanılan kır bir Arap atına biner ve tekrar dağları, çakırdikenleri İnce Memed diye haykırtmaya başlar. Bu işin sonu nasıl bitecektir?

Yaşar Kemal, ana temanın içinde olmadan yan kurgu yaparak korku duygusunun insanoğlu için aşağılık bir duygu olduğundan bahseder. Korkunun insana yakışmadığını, korku ile yaşanmayacağını anlatır. Bununla birlikte herkesin insan olmayı beceremediğini, insanlığın zor bir iş olduğunu söyler. Acının insan hayatında hep olacağını ve acı çekmeden herhangi bir başarıya ulaşılamayacağını kendi anlatım tarzıyla ifade eder.

İnce Memed serisi bu topraklarda yazılmış ve Türk Halkını, Anadolu’yu, insanın insanla mücadelesini anlatan en iyi kitaplardan biridir. Hatta kimilerine göre en iyisidir. Kesinlikle okunması gereken Türk Edebiyatının kült eserlerindendir. İncelememi beğendiğim bir alıntı ile noktalamak isterim.

İnsan olmak çok zor sultanım, dünyada çok şey kolay da insan olmak zor.

Armadillo’ya destek olmak için gördüğünüz herhangi bir reklama tıklayabilirsiniz.

YouTube:

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz