Film Yorumları

Lone Survivor

Son zamanlarda izlediğimiz en etkileyici filmlerden birisi olan Lone Survivor, Amerikan Özel Harekat Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği Kızıl Kanatlar Operasyonu’nu (Red Wings Operation) konu ediniyor. Kimilerine göre Amerikalıların en başarısız operasyonlarından birisi olan Kızıl Kanatlar Operasyonu’nda hedef Afganistan’da bulunan Taliban lideri Ahmet Shah’ın yakalanması. Fakat işler hiç de kağıtlara çizildiği, tahtalarda gösterildiği ve üzerine konuşulduğu gibi ilerlemiyor. Amerikalılar Afgan dağlarında adeta bir cehennem ile karşılaşıyor…

Anlaşılacağı üzere filmimiz gerçek bir hikâyeye dayanıyor. Tarihe geçmiş operasyonlar, ajan ve casus hikayeleri, savaşlar ve istihbarat olayları her daim ilgimizi çekmiştir. Sıklıkla bu konular üzerine yazar ve izlediğimiz filmleri sizlere aktarmaya gayret ederiz. Özellikle bu filmler gerçek bir hikâyeye dayanıyorsa seyir zevkinin yanında tarihi bilgi de vadettiğinden bizler için tadından yenmez bir hale dönüşüyor. Lone Survivor’ın da bu sınıfa dahil olduğunu görünce hemen izlemeye karar verdik ve film bittiğinde iyi bir karar verdiğimizi gördük. Sizlerin de izleyince pişman olmayacağınızı düşünüyoruz. Şimdi spoiler vermeden biraz operasyondan bahsedelim. Sonrasında ise biraz daha siyasi bir analiz yapalım.

Afganistan’ın dağlarına 4 kişilik uzman bir ekip bırakılır. Bu ekibin görevi Shah’ı bulmak, ölü ya da diri ele geçirmek veya en kötü ihtimalle yardım çağırıp geniş çaplı bir operasyon düzenlemektir. Ekibimiz oldukça kamufle bir şekilde dağlarda yaşamını sürdürür ve Shah’ın bulunduğu karargâhtan görüntü almaya başlar. Oldukça kalabalık ve ağır silahlarla donatılmış bir grup tarafından korunan Shah’a yönelik nasıl bir operasyona kalkışacaklarını aralarında tartışan ekibimiz büyük bir sürpriz ile karşılaşır. Ölüm sessizliğini bozan çıtırtılar…

Çok geçmeden ağaç dalları arasından görünen tabloda otlayan keçiler ve birkaç çoban onlara göz kırpıyordur. Birbirlerini görünce çobanları rehin alırlar. Artık ciddi bir sorunları vardır. Ekipteki kimi üyeler çobanları öldürüp yola devam etmeyi savunsa da yaşlarının küçük olması nedeniyle ekip lideri bu öneriyi onaylamaz. Fakat verdiği karar adeta bir faciadır. Çobanları serbest bırakırlar ve en yakın zirveye çıkarak merkez karargahla iletişim kurmayı denerler. Çobanların kısa sürede Shah’a haber veremeyeceğini düşünmüşlerdir lakin bu coğrafya onların yuvasıdır. Akılalmaz bir hızla haber ulaştırılır ve koca dağ Amerikan askerlerine zindan olur.

Filmin efektleri ve çatışma sahneleri harikaydı. Özellikle çatışma sahnelerinde kullanılan “sessizlik” enfes olmuştu. Yalnızda ortam sesi kullanılması müthiş bir gerilim yaratıyor ve kendinizi çatışmanın içinde buluyorsunuz. Bu konuda beklentinizi karşılayacağından neredeyse eminiz. Fakat bazı büyük falsoları da yok değildi.

Amerikan askerlerinin her vurduğu asker öldü fakat ekipteki askerlerin birçok kurşun yemiş olmasına ve ağır darbeler almasına rağmen uzun süre hayatta kalmaları çok büyük abartıydı. Özellikle iki kere uçurumdan düşmeleri sonucu parça parça olmaları beklenirken kalkıp savaşmaya devam etmeleri gerçekçiliğin yitirilmesine neden oldu ne yazık ki. Bu denli bir propagandaya hiç gerek yoktu zira zaten film iyi bir hikâyeye sahipti. Onun dışında Amerikalıların kendini her övdüğü yapıma “propaganda” yaftası yapıştırılmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Daha doğrusu bunu normal karşılıyoruz. Afganistanlılar da film çekip kendi askerlerini kahraman gösterebilirler. Her ulusun kahramanı kendine. Yıllarca biz de Tarkan’ın tek başına yüz tane Çinli’yi öldürmesini zevkle izledik. Belirli çerçeve içinde kalındığında ve başka bir ulusa onur kırıcı bir leke sürülmediği sürece sinemada buna benzer propagandaların olabileceğini düşünüyoruz.

Bundan daha önemlisi filmi izlerken şu soruyu sormak gerekiyor: Amerika’nın Afganistan’ın dağlarında ne işi var? Yine mi demokrasi götürüyorlardı? Girdikleri her coğrafyanın kan banyosu yapmasının sebebi neydi?

Bunlara odaklanıp, bu sorulara çözüm aramak çok daha kayda değerdir. Çünkü görünen o ki Amerika uzun bir süre daha bu coğrafyaya “demokrasi getirecek”.

No Responses

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz