Bilgi Köşesi

Pablo Picasso ve Mona Lisa


Bugün sizlerle tarihin trajikomik olaylarından birini paylaşacağız. Leonardo Da Vinci’nin ve Rönesans’ın en önemli eserlerinden biri desek hangisi gelir aklınıza? Evet evet. Mona Lisa tablosu. Peki Pablo Picasso ve Mona Lisa ‘yı aynı satırlara yazdıracak olan ne olmuş olabilir?


Çoğumuzun akıllarında yer eden bu eser daha önce bulunduğu müzeden çalınmış desek ne düşünürsünüz?


Dünyanın en önemli sanat eserlerinden biri olan ve adına yakışır şekilde dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi’nde korunan Mona Lisa yani Louvre’nin Gülen Yüzü nasıl olur da çalınır hiç inandırıcı gelmiyor değil mi? Daha fazla meraklanmadan detaylara geçelim.

Louvre müzesinde ufak tefek tadilat işlerinin yapıldığı bir gündü. Yeni düzenlemeler yapılıyor, her şey yolunda gibi görünüyordu ta ki Mona Lisa tablosunun her zaman asılı olduğu yerde olmadığı fark edilene kadar. Fakat yine de görevliler fazla telaşa kapılmadılar çünkü eserin müze fotoğrafçısı tarafından alınıp fotoğrafları çekilmek için götürüldüğünü düşünüyorlardı. Hatta ‘’Kadınlar sevgililerinin yanında değillerse, fotoğrafçılarının yanındadırlar.” diyerek bu olayı şakaya bile vurmuşlardı.

Ertesi gün yerine konmayan resim herkesi telaşlandırmıştı. Sadece telaşla kalmayıp merak uyandıran bir durum haline gelmişti. 49 dönümlük bir sahaya inşa edilen Louvre müzesinden dünyanın en önemli tablolarından Mona Lisa’yı çalmaya kim cesaret edebilirdi ki? Herkes, hırsızın müze görevlilerinden ya da yakında yaşayanlardan biri olduğundan şüpheleniyordu. Bir hafta süren arama boyunca bir dedektif tarafından sadece Mona Lisa’nın çerçevesi bulundu. Hırsızın kimliği hakkında kimsenin en ufak bir fikri bile yoktu. Tek düşündükleri bu tablonun hangi amaçla çalınmış olabileceğiydi.

Louvre müzesi bir haftalık bir kapanışın ardından yeniden açıldığında, Mona Lisa’nın olduğu yerdeki boşluğu görmeye gelen yüzlerce insanla doldu taştı. Varlığı ile müzeye renk kattığı kadar yokluğuyla da merak uyandırmaya devam eden bir tablo olan Mona Lisa uluslararası bir üne kavuştu.

Hırsız Picasso Mu?


Gösterilen tüm çabalar sonucunda Louvre Müzesi’nden daha önce de heykel çalan Gery Pierret şüphelilerden biri olarak ele alındı. Asıl sizleri şaşırtacak olan kısma şimdi geldik. Picasso’yu duymayanınız yoktur herhalde değil mi? Ünlü ressam Picasso’nun adını bu sefer bir sanat eseri inşa ederken değil de onu çalarken duyuyoruz. Pierret’in yakın arkadaşı olduğu ve daha önce çaldığı heykelleri satın aldığı öğrenilen Picasso da baş şüpheliler arasında yerini aldı. Bu noktada, Picasso tabloyu çalıp kendi ününü halkın gözünde neden düşürmek istesin ki düşüncesini aklımızdan çıkaramıyoruz.

Elbette bu durum Picasso için biraz sürpriz oldu. Paris polisi tarafından tutuklanan Picasso soğukkanlılığını koruduğu bir soruşturma sonrası suçsuz bulundu. Yakın arkadaşı Pierret’in hırsızlıklarından haberi olduğunu fakat Mona Lisa’nın çalınışı ile bir ilgisi olmadığını itiraf eden Picasso serbest bırakıldı. Soruşturma sırasında adının gizli kalmasını istedi fakat olmadı bunun üzerine tam da tahmin ettiğimiz gibi halk tarafından büyük tepki aldı.


Picasso da suçlu değilse nerede bu Mona Lisa dediğinizi duyar gibiyim.
Aradan iki yıl geçti. Nihayet Mona Lisa’dan haber alınmıştı. Eseri gerçekten çalan Vincenzo Peruggi’ydı. Daha önce Louvre müzesinde görev yaptığı için müzenin giriş çıkış yollarını biliyordu. Neden çaldığı sorulduğunda Peruggi:

“Yurtsever bir İtalyan olduğunu ve ressamı İtalyan olan bir eserin İtalya’da sergilenmesi gerektiğini” söyledi. Artık derin bir nefes alabiliriz. Mona Lisa uzunca bir aranın ardından her zaman ki gülümsemesi ile müzede yerini almaya ve kendisini görmeye gelenleri usulca selamlamaya devam etti…

https://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Tavsiye edilen diğer yazımız:

No Responses

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz