Film Yorumları

Operasyon: Argo

İsim: Operasyon: Argo

Yönetmen: Ben Affleck

Oyuncular: Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman

IMDb: 7.7

Süre: 2 saat

Tür: Gerilim, Dram

Yine gerçek bir hikaye…
Yine tarih ve siyaset iç içe…
Yine ajanlar, yine operasyon ve yine Armadillo.

Bu temaya bayıldığımızı artık biliyorsunuz. Son zamanlarda İran tarihi üzerine yaptığımız okumalarla beraber Operasyon: Argo’yu izlemek artık bizim için farz oldu. Nedir bu operasyon, kime karşı yapıldı ve en önemlisi ne ifade ediyordu? Şimdi gelin tarihi bir yolculuğa çıkalım ve filmi izlemeye geçmeden önce hafızamızı tazeleyip, bilmediklerimizi öğrenelim. Ve böylece filmin hakkını tamamen verelim.


Takipçilerimiz İran tarihine pek de yabancı değil aslında. Hatırlarsanız Ajax Operasyonu isimli bir yazı kaleme almıştık. Bu operasyon 1953 yılında İran’da yapılan Batı destekli bir darbeyi ifade ediyordu. O günden sonra Pehlevi rejimi ülkeye tamamen hakim oldu ve Batı’nın kanatları altında ülkeyi geliştirip, kalkınmasını sağladı. İran Şah Muhammed Rıza Pehlevi önderliğinde modernize hale gelmişti ve değişen dünyaya ayak uydurmuştu. Fakat bu gelişmeden radikal İslam taraftarları memnun değildi ve özellikle 1970’lerden sonra ülkede iç karışıklıklar artmaya başlamıştı. Detaylandırmıyorum, bu karışıklar ise 1979 yılında Ayetullah Humeyni liderliğindeki İslam Devrimi’ne neden olmuştu. Armadillo operasyon nerde dediğinizi duyar gibiyim. Hemen oraya da geliyorum, bu anlattıklarım kabaca bir temel oluşturması içindi.

İslam devrimi ile ülkeden ayrılan Şah Pehlevi kanser hastalığına yakalanmış ve tedavi için ABD Başkanı Carter’ın izniyle Amerika’ya gitmişti. Fakat bu durum radikal İslamcıları harekete geçirmişti. Tam 400 öğrenci ABD Büyükelçiliğini’nin duvarlarına tırmanarak elçilikteki herkesi rehin aldı. Onlara göre bu büyükelçilik 1953 darbesinin yeni bir tekrarının yapılması için CIA tarafından karargâh olarak kullanılıyordu. Daha sonra İmam’ın İzinde Müslüman Öğrenciler olarak tanınacak olan bu grup tam 444 gün boyunca karargâhı elinde tuttu. Tam da tahmin edeceğiniz üzere “Operasyon: Argo” bu rehineleri kurtarmak için planlanan bir operasyondu. “Kurtarıcı” olan Amerika İran’a gelecek ve masum insanların eski sıradan ve sakin hayatlarına dönmesine olanak sağlayacaktı.


Ben Affleck’in hem yönetmen hem başrol olarak karşımıza çıktığı yapım sizi soluksuz bir şekilde ekrana bağlayacak desek abartmış olmayız.Sinema dünyasından da genel olarak olumlu not olan Operasyon: Argo 85. Akademi Ödülleri’nde En İyi Kurgu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En iyi Film ödüllerini kazanmıştır. Öncelikle belirtmek isteriz ki operasyon çok zekice ve inanması güç bir şekilde planlanıyor. Operasyon deyince zihnimizde helikopterlerden sarkıtılan iplerle aşağı inen ve tek eliyle ipe tutunurken diğer eliyle makineli tüfeğini harekete geçiren askerler canlanıyor. Fakat kurşundan daha etkili bir silah varsa o da hiç şüphesiz zekadır. Bu operasyon bir zekanın ürünü. İzlerken muhtemelen şaşıracak, bu şaşırmanın etkisiyle usulca sırıtacak ve komutanları takdir etmeden duramayacaksınız.


Filmin bir diğer güzel tarafı da dönemin atmosferini çok iyi yansıtması. Açıkçası yansıtması oldukça zor olan bir atmosfer İran’ın devrim yılları. Fakat çok başarılılar. Kostümler, mekanlar, kullanılan materyaller, araçlar, evler, sokaklar… Sırf dönemi görmek adına bile izlenesi bir film diyebilirim. Sabırsız bir izleyici iseniz filmin başları sizi biraz sıkabilir çünkü yavaş bir tempo ile başlıyor. Ama kısa süre sonra sürükleyici bir hal alıyor. O yüzden filmden kopacak gibi olursanız sıkı sıkı tutunmanızın altını çiziyoruz.

O zaman kemerlerinizi bağlayın ve komşu ülkenin çalkantılı tarihine misafir olmak için Tahran’a doğru yolculuğa çıkın.

Daha Fazla İçerik İçin:

https://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için: https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

No Responses

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz