Dizi Yorumları

Servant

Bu sefer isminin hakkını veren bir yapımla karşınızdayız. Servant kelimesinin anlamına baktığımızda “hizmetçi, uşak ve hizmetkar” anlamlarını karşıladığını görüyoruz. Söz konusu kelimenin, yapımın konusuyla ve kendine has anlatımıyla oldukça hoş bir uyum yakaladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun yanında dizi her bölümde merak uyandırıcı temposuyla ilerlemeye devam ederken bir taraftan da izleyenlerin akıllarını kurcalayarak kurgunun gerçekçiliğini ve ciddiyetini sorgulamamıza neden oluyor. Fakat bu tehlikeli durum karşısında, yani tam da saçmalık olduğunu söyleyip izlemeyi bırakacağımız anda, dizi başarıyla işlevini nihayete erdirip bizleri de ekranın başına kilitliyor. Ama asıl bir izleyen olarak korktuğumuz şey, dizinin haddinden fazla uzatılarak bir paradoksa hapsolması ve tekrara düşerek bu korkumuzu haklı çıkarmasıdır. Umuyoruz ki bu dediğimiz gerçekleşmesin. Hepimiz, izleyici olarak tatmin olmuş bir şekilde diziye veda edelim.

Peki Servant’ın arkasında kimler var? Diziyi izlerken kafamızın allak bullak olmasına neden olan kişiler kimler? Bu isimlerden birini belki duymuşsunuzdur. Birçok kez BAFTA’ya, Altın Küre’ye ve Akademi Ödülü’ne aday olarak gösterilen ve Split, Glass gibi uzun süre etkisinden çıkamadığımız filmlerin yönetmenliğini yaparak ismini hafızalarımıza kazıyan M. Night Shyamalan, dizinin yapımcılığını üstleniyor. Aynı zamanda kendisi yönetmen ekibinde de yer alıyor. Kendisine özgü sinematografisiyle ve kamera açılarıyla tanıdığımız Shyamalan’ın izlerini dizinin her sahnesinde görmek mümkün.

Tony Basgollop, Servant’ın yaratıcısı ve yazarıdır. Dizinin 4. sezonu Apple TV+ tarafından onaylandığı zaman Basgollop, mutlu bir şekilde anlatının 40 bölümde tamamlanması gerektiğini dile getirmişti ve yayınlanacak olan son sezon ile birlikte anlatı misyonunu başarıyla tamamlayacaktır, bundan kuşkumuz yok. Bunun dışında yapımın cast ekibinde yetenekli ve ünlü isimler yer alıyor. Bunlardan biri Six Feet Under dizisinden Lauren Ambrose, bir diğeri de Harry Potter film serisinden aşina olduğumuz Ron karakterine hayat veren Rupert Grint ve son olarak Nell Tiger Free ve Toby Kebbell ekipte yer alan diğer isimler.

Peki, isminin hakkını veren bu dizi tam olarak ne anlatıyor? Servant izlenmeye değer bir dizi mi?

Mistik Bir Dadı ve Birkaç Gönderme!

Ünlü bir haber ajansında spiker olarak çalışan Dorothy Turner (Lauren Ambrose), restoranlara danışmanlık yapan özel bir aşçı olan eşi Sean Turner (Toby Kebbell) ve yenidoğan dönemindeki çocukları Jericho ile birlikte hoş ve büyük bir evde mutlu bir şekilde hayatlarını idame ettiriyorlar. Fakat Turner ailesi hiç ummadıkları bir anda, talihsiz bir kaza sonucunda çocuklarını kaybediyorlar. Anne Dorothy, çocuğunun ölmüş olduğu gerçeğini kabullenemiyor. Sean ise bu süreçte mantıklı kararlar alırken eşinin gözlerinin önünde delirmesine tanıklık ediyor.  Bu durumun daha da ilerlemesini engellemek adına bir psikoloğun hipnoz tedavisine bile başvuruyorlar. Tavsiye üzerine oldukça gerçekçi görünen oyuncak bir bebek de alıyorlar.

Dorothy bu oyuncak bebeği, ölmüş oğluna duyduğu anne şefkatiyle kollarının arasına alıyor ve onu sahipleniyor. Hal böyleyken günün birinde oyuncak bebekle ilgilenmesi için Dorothy, bir dadıyı işe almaya karar veriyor. Sean, bu süreçte eşinin mental sağlığı için kendi sağduyusuna karşı çıkıyor ve dadıyı işe alıyorlar. Leanne (Nell Tiger Free), dadı olarak girdiği bu yeni işte sıradan bir genç kız gibi dursa da aslında bundan daha fazlasını kendisinde barındırıyor. İfadesiz ve donuk mimikleri olan, kendi geçmişinden bahsetmeyi sevmeyen ve garip davranışlar sergileyerek ilgimizi çekmeyi başaran Leanne, anlatının ve kurgunun atmosferine başarıyla hizmet ediyor. Kısa bir süre sonra bu mistik dadı, oyuncak bebekle sanki gerçekten canlı bir bebekmiş gibi itinayla ilgilenmeye başlıyor. Asıl tuhaflıkların ve olayların patlak vermesi ise bu oyuncak bebeğin ete kemiğe bürünüp canlanmasıyla başlıyor.

Sean bunun nasıl mümkün olabileceğini şaşkınlıkla idrak etmeye çalışırken Leanne, sanki her şey normalmiş gibi davranmaya devam ediyor ve Jericho ile oldukça gerçekçi bir bağ kuruyor. Anne Dorothy ise zaten çocuğunun ölümünü en baştan beri kabullenemediğinden canlanan bu oyuncak bebekle sayesinde ölen bebeği Jericho ile ilişkisine kaldığı yerden devam ediyor. Sean bu sır perdesini aralamak için kollarını sıvıyor ve kayınbiraderi, aynı zamanda Jericho’nun dayısı, Julian Pearce’ın (Rupert Grint) yardımıyla işe girişiyor. Her şeyin yani bütün bu tuhaflıkların eve yeni gelen bu garip dadıdan kaynaklandığına inanmaya başlayan Sean, Leanne’i evden göndermek için planlar yapıyor. Fakat gariptir ki bütün girişimleri başarısız oluyor çünkü en güvendiği insan olan eşi bile Leanne’i ona karşı savunuyor. Sean ise ölen oğlunun evdeki beşikte tekrar belirmesiyle ne yapacağını bilemez oluyor ancak kısa bir süre sonra bu duruma alışmaya başlıyor.

Leanne oldukça tuhaf ve mistik bir karakter olmasının yanında gizli bir Hristiyan tarikatının da üyesidir. Bu tarikat ise çağ dışı uygulamalarla müritlerini kendisine bağlı hale getiriyor. Bunun yanında Leanne, her gece odasında yatağının altında sakladığı bir aletle kendisini defalarca kırbaçlıyor, daha sonra İncil’ini okuyup günahları için bağışlanma diliyor. Dizinin bu sahnelerinde, Leanne’nin odasındaki duvar kağıdına dikkat ederseniz ilginç bir tasvir göreceksiniz. Bu, ünlü ressam Rembrandt’ın Eski Ahit’ten esinlenerek çizdiği, Balaam ve Eşeği adlı tablosunun farklı bir versiyonu, başka bir tasviridir. Eski Ahit yani Tevrat, Balaam’ın öyküsünü olayı özetleyecek olursak şöyle anlatır:

Balaam binek olarak kullandığı eşeği ile İsrail halkını lanetlemek üzere yola çıkar. Fakat eşek, yolda Tanrı’nın göndermiş olduğu bir melek ile karşılaşarak durur ve yola devam etmek istemez. Meleği yalnızca eşek görebilmektedir. Eşeğinin bu garip davranışını anlamaya başlayan Balaam, bunu Tanrı’dan gelen bir işaret olarak kabul edip İsrail halkını lanetlemekten vazgeçiyor.

Duvar kağıdındaki bu motif, bize Leanne’nin lanetlendiğine dair bir mesaj veriyor olma ihtimali oldukça yüksek. Dizi, buna benzer başka sahnelerde de kutsal yazıtlara birçok göndermede bulunuyor. Bu göndermelerden bazıları dizinin hikayesini, yani alt metnini izleyenlere anlatmak ve açıklamak için kullanılıyor olabilir.

Dizi, gerçekleri belirsizlik sınırında saklamaya devam ederken her bölümün sonu merakla bitiyor ve bir sonraki bölümde ne olacağını heyecanla bekliyoruz. Jericho büyümeye devam ederken Turner ailesinin evi de usul usul çürümeye başlıyor, Leanne’nin üyesi olduğu Hristiyan tarikatından bazı kimseler sürekli onu takip ediyorlar. Ayrıca gariptir ki Leanne’nin eve gelişiyle birlikte canlanan oyuncak bebek, kendiliğinden gebe kalıp İsa’yı doğuran Meryem’in anlatısını da andırıyor. Kim melek kim şeytan henüz bilmiyoruz fakat gerçekleri öğrendiğimizde şok olacağımızdan eminiz. Belki de Leanne bir melektir ve biz henüz bunu bilmiyoruzdur. Oldukça farklı bir içeriğe sahip olan Servant’ı izlemeye artık hazır olduğunuzu düşünüyoruz, haydi aramıza katılın ve devamını beraber tahmin etmeye çalışalım!

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz