Film Yorumları

The Kingdom

İsim: The Kingdom

Yönetmen: Peter Berg

Oyuncular: Jamie Foxx, Jennifer Garner, Chris Cooper

IMDb: 7.00

Süre: 1 Saat 50 Dakika

Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim

Suudi Arabistan hakkında ne biliyoruz?
Arap Yarımadası’nda bulunan en büyük ülke, başkenti Riyad, zengin petrol yatakları var ve hızla gelişmekte. Sözde İslam’a uygun yaşamaları ile övünürler fakat kendileri altın varaklı kapıların ardında yaşarken, halkları ve din kardeşleri çöpte karıştırıp bulduklarıyla doyarlar. Peki, Suudi Arabistan kendisini nasıl bu kana bulanmış coğrafyada “temiz” bir şekilde tutabiliyor? Neden orada refah var? Neden Mısır’da, İran’da, Suriye’de, Irak’ta doğana güneşi kuş sesleri değil de kurşun sesleri karşılarken Arabistan’da sakin bir hava hâkim? Çünkü bölgedeki diğer ülkelerin aksine Suudi Arabistan’ın ABD & İngiltere cephesiyle arası çok daha iyi. Filmin başında bir iki dakikalık bir kronolojik şerit ile ABD ve Suudi Arabistan’ın ilişkileri tarih içerisinde nasıl bir seyir izlemiş göreceksiniz. Artık tahmin edeceğiniz üzere bahsi geçen “krallık” Suudi Arabistan Krallığı. Biz bu girizgahtan sonra The Kingdom ‘a geçelim.


2003 yılında Riyad’da art arda meydana gelen bombalı terör saldırıları birçok insanın ölümüne neden olmuş ve uluslararası arenada büyük yankı uyandırmıştır. Bu saldırılarda birçok sivil Amerikalı vatandaşın da yaşamını yitirmesi FBI yetkililerini harekete geçirir ve bölgeye olayın araştırılması için tim gönderilir. Timimizin başında yer alan özel ajan Ronald Fleury’yi Jamie Foxx canlandırıyor. Django filmiyle muhtemelen hepimizden büyük bir sempati toplayan Foxx filmi hiç düşünmeden açmamda ikinci etmen. Birincisi tabii ki yine istihbarat, Orta Doğu ve savaş üçgeninin konuya dahil olması.


Ekibimiz Suudi Arabistan’a indiğinde onları bambaşka bir ortam karşılar. Haliyle popüler kültürün krallığı olan Amerika’ya göre burada oldukça farklı bir kültür vardır. Özellikle Suudi Arabistan’da kadınların konumuna dair bir iki tane sağlam gönderme yerleştirilmişti araya. Mekân seçimleri, çekimler ve kılık-kıyafet unsurları yerindeydi. Orta Doğu havasını yansıtmanın artık Hollywood için zor olmadığı bir gerçek. Fakat filme dair en ciddi eleştirimiz durağanlığı olacaktır. Sonlarına doğru hareketlense ve seyir zevkini arttırsa da özellikle ortaları geçmek bilmedi. Belki birkaç sağlam diyalog veya Orta Doğu sokaklarının kendine has hali gösterilse bizler için daha keyifli olabilirdi. Eğer konuyu benim gibi çok seven biri değilseniz veya profesyonel bir izleyici aşamasına henüz yükselemediyseniz ortasında belki bırakabilirsiniz. Ama bırakmayın, neden mi? Gelin sonraki paragrafta bunu anlatayım.

“Bu savaş asla bitmeyecek”


Sırf bu mesajı için bile filmi izlenebilir olarak düşünüyorum. Son sahnede bu savaşın neden hiç bitmeyeceği, kanın neden hiç durmayacağı ve göz yaşının neden hiç dinmeyeceği kısa bir diyalogla açıklanmış. Çok etkileyiciydi. Ve işin kötüsü son derece iyi ve gerçekçi bir çıkarımdı.
Terörizmin sınırları ne denli zorladığını göreceğiniz bu film özelikle finalinde verdiği mesaj ile sizi düşündürecek. Belki bir nebze de üzecek çünkü her ne kadar sürekli katilleri izlesek de sinemalarda hala yüreği tertemiz bir ordu insan var…

Daha Fazla İçerik İçin:

https://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için:

https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz