Kitap İncelemeleri

Ulusların Düşüşü

“Bu kitap zengin ülkeleri, fakir ülkelerden ayıran gelir ve yaşam standartlarındaki büyük farklılıklar hakkında.”
Hepimiz bazen dünyadaki adaletsizlik üzerine düşünürüz. Amerikalıların çoğunluğu aşırı kilolu iken sıradan bir Afrikalının kemikleri sayılıyor. Vicdana sahip her insanı üzen bu durum hakkında genellikle pek de kafa patlatmayız. Kısa süreliğine içimiz burkulur ve sonra yaşamımıza devam ederiz. Peki neden böyledir? Neden dengesizlik bu denli belirgin ve iki ucun arası bu denli açıktır? Sömürgecilik, kapitalist sistem vb. gibi popüler kültürün bizlere öğrettiği kelimeler ile cevap vermeyin lütfen. Daha derin düşünün, sorunun köküne inin. Ya da durun. Siz yorulmayın, çünkü kitabın yazarları 15 yıl boyunca bu soru üzerine düşünmüş ve yaptıkları araştırmalar ile Ulusların Düşüşü kitabını hazırlamış.


Yazarlarımızı da kısaca tanıyalım. Daron Acemoğlu bir Türk-Amerikalı. MIT’de ödüllü bir iktisat profesörü. Dünyada en çok alıntı yapılan 10 ekonomistten birisi. James A. Robinson ise Harvard Üniversitesi’nde görevli bir siyaset bilimi profesörü. Aynı zamanda Latin Amerika ve Afrika konusunda dünyaca ünlü bir uzman. İyi aşçıların girdiği mutfak kötü bir yemeğe gebe olabilir mi?

Birçok toplum, birçok ülke, birçok savaş ve birçok yaşam tarzı. Kitap tarihin en başından günümüze dek genel olarak kronolojik bir sıra gözeterek “güç, zenginlik ve yoksulluğun kökenlerini” arıyor. Çok fazla bilgi içerdiğinden ötürü tarih başta olmak üzere sosyal bilimler alanında genel bir altyapıya sahip olmayan insanların okurken sıkılabileceği bir eser olduğunu da belirtmeliyim. Çünkü daha önce duymadığınız terimleri ve olayları araştırırken kitaptan kopabilme ihtimaliniz bulunmakta. Bu biraz da ne denli azimli bir okuyucu olduğunuza bağlı. Fakat kitabın “herkesin rahatlıkla okuyabileceği bir kitap” olmadığının altını çiziyorum.


Kitap Nogales şehrinin tasviri ile başlıyor. Bu şehir Meksika ve Amerika sınırında bulunmakta. Bir kısmı Meksika’da, bir kısmı Amerika’da. Amerika’da bulunan kısmı refahken, Meksika’da bulunan kısmı oldukça zor bir yaşam sürüyor. Bu muazzam örnek başlangıç için harika bir seçim olmuş ve kitabın mantığını kavramanıza yardımcı oluyor. Tarihin derinliklerine dalıp neden bu iki şehrin yan yana olmasına rağmen bu denli farklı hayatlar sürdüğünü irdeliyor.

1688 yılında İngiltere’de gerçekleşen Görkemli Devrim, 1789 yılında yaşanan Fransız Devrimi ve 1868 yılında Japonya’da yapılan Meiji Restorasyonu… Ortak noktaları kitapta harika bir şekilde anlatılıyor ve toplumları güçlü kılan unsurların altı çiziliyor. Bu noktada başı çeken ve 1215 yılındaki Magna Carta’dan bu yana demokratik adımlar atan İngiltere’nin dünya üzerinde neden bu kadar hüküm tayin edici olduğunu okuyacaksınız.


Yer yer Osmanlı İmparatorluğu’na da sağlam eleştiriler getirip, iyi tespitler yapıyor. Örneğin Avrupa Rönesans ateşiyle kavrulurken Osmanlı padişahları olaya nasıl bakıyordu dersiniz? Ne yazık ki bu kudretli imparatorluğu çöküşe sürükleyen aşağıdaki sığ bakış açısıydı:

“Herkes matbaayı cazip bir yenilik olarak görmüyordu. Osmanlı Sultanı II. Bayezid, daha 1485’te çıkardığı bir fermanla Müslümanların Arapça baskı yapmasını açıkça yasakladı. Bu kural 1515’te Sultan I.Selim tarafından tekrarlandı.”


Daha neler mi okuyacaksınız? General Electric’in kurucusu Edison’u, Meksikalı diktatör Porfirio Diaz’ı, sanayi devrimini, Çin’in komünist diktatörü Mao Zedong’u, Orta Çağ’ı kasıp kavuran kara vebayı, toprak reformu sonucu öldürülen Romalı Tiberius Gracchus’u, Afrika’yı, Afrika’ya kara basan gibi çöken Avrupalıları ve çok daha fazlasını okuyacaksınız. Size biraz fazla saymışız gibi gelmiş olabilir fakat okyanus gibi bir kitaptan bir kepçe su örneği aldık sadece, fazlası değil. Okurken dünyadan dünyaya, deryadan deryaya akarken ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız.

“Ulusların Düşüşü, dünyaya bakışınızı ve kavrayışınızı değiştirecek!”

Daha Fazla İçerik İçin:

https://www.armadillokitap.com/

Instagram hesabımıza göz atmak için:

https://www.instagram.com/armadillokitap/

Youtube:

No Responses

Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz